Prijedor: Osnovac napisao knjigu o Draži i četnicima
Tekst bez intervencija prenosimo s portala Pressrs.ba
Milovan Malić (14), učenik 9. razreda OŠ „Branko Ćopić“ u Prijedoru, nedavno je završio svoju prvu knjigu, čija je tema četnički pokret, ali su male šanse da ona bude i objavljena.
Kaže da je „Knjigu o Dražinim četnicima" napisao u želji da čitaocima argumentovano predstavi priču o Dražinim četnicima, jer se istina o ovom slobodarskom pokretu, koji je nepravedno satanizovan od komunista, još prećutkuje.
- Na više od 200 stranica izneo sam biografske podatke, uz
fotografije Mihailovića i njegovih najistaknutijih oficira. Trebalo je
istražiti i pročitati desetine knjiga, a dosta podataka preneo mi je moj deda Milan, koji živi u istočnoj
Srbiji. O ovoj temi se i dalje malo zna, pogotovo u Potkozarju, gde se bez
argumenata govori da su četnici bili koljači i ubice - priča ovaj dečak, čiji
su roditelji u poslednjem ratu izbegli iz Sanskog Mosta.
Da je objavljivanje njegovog dela još neizvesno, govori podatak da mu skoro niko od Srba iz Srpske nije pružio pomoć.
- Odštampao sam nekoliko primeraka, ali još nemam dovoljno novca da bih to
uradio onako kako knjiga zaslužuje. Obišao sam 90 odsto firmi iz Prijedora i poslao pisma liderima najvećih stranaka u
RS, vladici Grigoriju i boračkoj organizaciji, međutim, nema odgovora. Čak
me i moji kod kuće pitaju što sam to pisao, a jedino me teča podržava. A što se
tiče nastavnika, neki moj rad ocenjuju pozitivno a drugi nisu baš oduševljeni -
kaže Milovan.
On ističe da se priča
o Dražinim četnicima guši kao u doba kada su politički komesari
komunističke partije lako obmanuli slabo obrazovan srpski narod i prineli ga
kao najveću žrtvu revoluciji.
- Dok njima nije ništa značio ljudski život, Draža nije hteo da narod bezrazložno gine od nadmoćnih Nemaca i čekao je pomoć. Upravo zbog toga i svojih interesa „saveznici" su bili naklonjeniji komunistima - objašnjava ovaj dečak.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.