Visoki američki zvaničnik stigao u Kairo
Radiosarajevo.ba
Politički direktor američkog State Departmenta William Burns stigao je u ponedjeljak u Kairo radi konsultacija s novim egipatskim liderima nakon odlaska predsjednika Hosnija Mubaraka prije deset dana, javila je državna agencija Mena.
Ovo je prva posjeta nekog stranog zvaničnika Egiptu nakon narodne pobune koja je svrgnula Hosnija Mubaraka, jednog od glavnih saveznika SAD-a na Srednjem istoku.
Burns bi trebalo da se sastane i s predstavnicima civilnog društva, saopćila je američka ambasada u Kairu, prenosi AFP.
Najavivši ovu posjetu, američka državna tajnica Hillary Clinton je prošle sedmice kazala da će SAD ponuditi Egiptu pomoć u visini od 150 miliona dolara za podršku političkoj tranziciji i ekonomiji.
Mubarak je predao vlast vojsci kada je 11. februara pod pritiskom naroda podnio ostavku. Vrhovni savjet oružanih snaga zadužio je vladu da nastavi raditi kako bi se osigurali tekući poslovi do formiranja nove vlade.
U utorak u Kairo dolazi visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku i sigurnosnu politiku Catherine Ashton.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.