Ukrajinci bježe od rata preko ledene Tise: Većina u lošem zdravstvenom stanju, s prijelomima kostiju

2
Radisarajevo.ba
Ukrajinci bježe od rata preko ledene Tise: Većina u lošem zdravstvenom stanju, s prijelomima kostiju

Prošle godine hiljade vojno sposobnih muškaraca pobjeglo je iz Ukrajine ka Rumuniji. U domovini se smatraju dezerterima, a u EU dobijaju zaštitu. Kako izgleda bijeg preko granične rijeke? Ukrajinski graničari su u martu na društvenim mrežama objavili potresan video u kojem spasioci vade beživotno tijelo iz Tise, koja razdvaja Ukrajinu od Rumunije. Mladić je imao samo 23 godine i sva je prilika da je bježao od rata i mobilizacije.

Snimak očigledno treba da zastraši druge. Muškarci starosti između 18 i 60 godina od početka ruske agresije ne smiju da napuštaju zemlju, inače se smatraju dezerterima i prijeti im robija.

Početkom godine je zakon pooštren, tako da dezerteri mogu završiti u zatvoru do 12 godina.

Dragan Bursać: Selma Bajrami, srpski neprijatelj broj 1

Hiljade plivaju preko Tise

Ipak, prema rumunskim brojkama, prošle godine je 5.400 Ukrajinaca ilegalno prešlo granicu. Navodno je oko dvije hiljade njih uspjelo da prepliva Tisu.

Ukrajina: Naše trupe su izvršile protunapad u dijelovima Bahmuta

Ranije su Rumuni ovuda patrolirali mahom zbog šverca cigareta, a danas hvataju deset do petnaest bjegunaca od rata svakog dana.

"Većina ljudi koji pređu graničnu rijeku nalaze se u lošem zdravstvenom stanju", kaže portparolka rumunske policije u okrugu Maramureš. "Promrzline, prijelomi kostiju… treba im medicinska njega."

Prošle godine je iz Tise izvađeno deset mrtvih. Oni koji uspiju, dobijaju privremenu zaštitu od godinu dana u EU, kao i sve druge izbjeglice iz Ukrajine.

Švercer koji samo hoće da pomogne

Njemački javni servis SWR pričao je sa jednim švercerom u graničnoj oblasti. Ukrajinac, koji živi u inostranstvu, ali dobro zna granični pojas, ima ljude sa ukrajinske strane.

'Pretvara ruske bandite u duhove': Kako je ‘turski Musk‘ stvorio jedno od ključnih oružja u Ukrajini

Oni posjeduju dvoglede za noćno posmatranje i znaju da zaobiđu bodljikavu žicu i patrole.

Kaže da naplaćuje minimalno, tek da pokrije troškove. "Radim ovo samo jer želim da pomognem i jer me preklinju. Često me pitaju da li znam krijumčare, nude mi po pet hiljada evra. To odbijam, jer mislim da je pogrešno ovako profitirati", tvrdi ovaj čovjek. Njegove navode je nemoguće provjeriti.

Drugi Ukrajinci pričaju da su plaćali između 1.500 i 10.000 evra švercerima. Pomoć pri bijegu se u Ukrajini vodi kao krijumčarenje ljudi, i predviđa zatvorsku kaznu od sedam do devet godina.

Rusija tokom noći izvela intezivne zračne napade na ukrajinske gradove

Nikad nisam držao oružje

Kamere SWR-a svjedoče kako švercer zaista uspijeva da prebaci jednog mladog Ukrajinca na rumunsku stranu. Zajedno su preplivali ledenu rijeku. Mladić je poslije 48 sati pušten iz pritvora i otputovao je za Češku, gdje su već njegovi roditelji.

Kaže, u Ukrajini se svakog dana bojao da ne bude mobilisan. Godinu dana skoro da nije izlazio iz kuće, osim kad je radio na gradilištima za nadnicu.

Rusija tvrdi da je zauzela još četiri urbana kvarta u Bakhmutu

"Niti sam ikad bio u vojsci, niti sam držao oružje u ruci. Hoću da radim i podržim moju domovinu finansijski", kaže mladić.

U međuvremenu se javio reporterima iz Češke. Već je našao posao na gradilištu, prenosi dw.com.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (2)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak