Trump 'pritisnuo' von der Leyen: "Carine bi mogle porasti ako ne ispunite određene obaveze"

1
Radiosarajevo.ba
Trump 'pritisnuo' von der Leyen: "Carine bi mogle porasti ako ne ispunite određene obaveze"

Predsjednik SAD-a Donald Trump rekao je danas da je razgovarao s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen o Iranu i trgovinskim pregovorima između SAD-a i Europske unije, upozorivši da bi carine mogle porasti ako EU ne ispuni određene obaveze.

"Razgovarali smo o mnogim temama, uključujući i činjenicu da smo potpuno jedinstveni u stavu da Iran nikada ne smije imati nuklearno oružje", napisao je Trump na Truth Socialu.

Dodao je da su imali "sjajan razgovor".

Egzekucija civila u Brčkom 1992.: Traži se oduzimanje nagrade fotografu Bojanu Stojanoviću

Trump je rekao i da je pritisnuo Ursulu von der Leyen zbog trgovinskih obaveza povezanih s onim što je opisao kao "historijski trgovinski sporazum" postignut prošle godine u Turnberryju.

"Strpljivo čekam da EU ispuni svoj dio historijskog trgovinskog sporazuma koji smo dogovorili u Turnberryju u Škotskoj, najvećeg trgovinskog sporazuma ikad! Obećano je da će EU ispuniti svoj dio dogovora i, u skladu sa sporazumom, smanjiti svoje carine na NULU!", napisao je Trump.

Dodao je da je Europskoj uniji pristao dati rok do 250. godišnjice SAD-a prije nego što carine podigne "na mnogo više nivoe". Nije jasno na temelju kojih bi ovlasti Trump mogao uvesti takve carine nakon presude Vrhovnog suda SAD-a koji je ranije ove godine poništio njegovu carinsku politiku.

Loading...

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak