Šokantni podaci: COVID katastrofa se mogla spriječiti, milioni života biti spašeni
Pandemija je katastrofa koja je mogla da se spriječi, a milioni su mogli da sačuvaju svoje živote da je svijet reagovao dovoljno brzo, zaključak je nezavisnog panela koji je kritikovao strane lidere i pozvao na velike promjene kako bi se kriza okončala a planeta obezbijedila da se tako nešto više ne ponovi.
Izvještaj panela, kojim predsjedavaju Helen Clark, bivša premijerka Novog Zelanda, i Ellen Johnson Sirleaf, bivša predsjednica Liberije, pronašao je “slabe karike na svakom mjestu u lancu”.
Navodi se da su pripreme bile nekozistentne i slabo finansijski podržane, sistem uzbune prespor i “preblag” dok je Svjetska zdravstvena organizacija bila “nedovoljno moćna”.
Zaključeno je da je odgovor pogoršao nejednakosti.
"Izgubljeni mjesec"
“Globalno političko rukovodstvo je bilo odsutno”, ističe se u izvještaju, prenosi The Guardian.
Clark je opisala februar 2020. kao “mjesec izgubljenih prilika da se izbjegne pandemija, jer je toliko mnogo zemalja izabralo da čeka i vidi”.
„Za neke je trebalo da kreveti intenzivnih odjeljenja po bolnicama krenu da se pune kako bi preduzeli više akcije“, rekla je.
A do tada je bilo previše kasno da se izbjegne udar pandemije. Ono što je uslijedilo je bilo “pobjednik odnosi sve” u borbi za ličnu zaštitnu opremu i terapije. Globalno, zdravstveni radnici su testirani do svojih granica a stope zaraze, bolesti i smrti su porasle i nastavile da rastu.
"Države prosto nisu bile spremne"
I Sirleaf se slaže da se situacija u kojoj smo danas mogla spriječiti.
„Izbijanje novog patogena, SARS-CoV-2, postalo je katastrofalna pandemija koja je do sada ubila više od 3,25 miliona ljudi i nastavlja da ugrožava živote i sredstva za život u čitavom svijetu. Razlog tome je gomila neuspjeha, praznina i kašnjenja u pripremama i odgovoru.
Djelimičan razlog je neuspjeh da se uči iz prošlosti“, istakla je ona, dodajući da se mora preduzeti “hitna akcija”.
„Ima mnogo pregleda iz prethodnih zdravstvenih kriza koji sadrže razumne preporuke. Da, oni leže skupljajući prašinu u podrumu Ujedinjenih nacija i na policama vlada… Naš izvještaj pokazuje da većina zemalja u svijetu prosto nije bila spremna na pandemiju“, rekla je Sirleaf.
Izvještaj je naručio generalni direktor SZO na podsticaj država članica koje su pozvale Svjetsku zdravstvenu skupštinu prošlog maja da pruži nepristrasan pregled onog što se dogodilo i šta bi se moglo naučiti iz prošlosti.
"Kinezi upozorili blagovremeno"
Panel poziva na radikalne promjene kako bi se šefovi država okupili zajedno da nadgledaju pripreme za pandemiju, obezbjeđujući da finansije i sredstva koja svijet treba budu na mjestu. Oni žele mobilniju SZO sa više resursa i da se lideri bogatih zemalja sada obavežu da će obezbijediti vakcine ostatku svijeta.
Izvještaj kaže da su Kinezi detektovali i identifikovali novi virus blagovremeno kad se pojavio krajem 2019. i da su dali upozorenja na koja je trebalo obratiti pažnju, piše Blic.rs
„Kad pogledam nazad u taj period krajem decembra 2019, kliničari iz Wuhana djelovali su brzo kad su prepoznaci pojedince u nizu slučajeva upale pluća koji nisu bili normalni“, kaže Sirleaf.
Alarm je oglašen u Wuhanu zbog potencijalnog novog virusa koji su, kako ističe, “brzo slijedila susjedna područja, zemlje, mediji - na sajtu za prijavljivanje bolesti – i SZO”.
"To pokazuje dobrobiti i brzinu otvorenog izvještavanja ali su sistemi koji su namijenjeni da procjenjuju i odgovaraju na ovu uzbunu bili prespori. Sistem uzbunjivanja ne funkcioniše sa dovoljnom brzinom kad je suočen sa brzo krećućim respiratornim patogenom“, navela je Sirleaf.
Smrtonosne posljedice obezvređivanja nauke
Klark je rekla da su SZO “omele i nisu im pomogle međunarodne zdravstvene regulacije i procedure”. Propisi koji regulišu kad SZO može da proglasi vanredno zdravstveno stanje od međunarodnog značaja usvojeni su 2007. Oni obavezuju svjetsku organizaciju na povjerljivost i verifikaciju, sprječavajući brzu akciju, i zabranjuju zemljama da nepotrebno zatvore svoje granice zbog trgovine.
Ostatak teksta čiutajte na ovom linku.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.