SAD: Novi slučaj ubistva nenaoružanog crnca

Radiosarajevo.ba
SAD: Novi slučaj ubistva nenaoružanog crnca

Jedan bijeli policajac ubio je iz vatrenog oružja nenaoružanog crnca u američkoj saveznoj državi Arizoni, saopštile su danas američke vlasti, javlja Fena.

Ovo je treći slučaj ubistva nenaoružanog Afroamerikanca od policije u posljednjih nekoliko mjeseci.

Prethodna dva incidenta izazvala su proteste širom SAD-a. Policajac je video kako osumnjičeni Rumain Brisbon (34) poseže u džep i pomislio da će izvaditi pištolj, pa ga je nakon kraćeg hrvanja upucao sa dva metka u grudni koš, javila je agencija AFP.

Kasnije se, međutim, ispostavilo da je Brizbon u džepu imao samo tablete.

U saopštenju policije iz Phoenixa se navodi: "Brisbon je stavio lijevu ruku u džep, a policajac ga je zgrabio za ruku i više puta ponovio da je ne vadi iz džepa. Policajac je vjerovao da je u džepu napipao pištolj. Pošto je osumnjičeni pokušao da istrgne svoju ruku iz ruke policajca, on je ispalio dva metka u grudni koš osumnjičenog Brisbona."

Hitna pomoć je pokušala da pomogne Brisbonu, ali je on preminuo na licu mjesta, dok policajac nije povrijeđen.

Advokatica iz Phoenixa koja predstavlja Brisbonovu porodicu Marcy Creter je izjavila: "Bilo je više svjedoka koji će pobiti policajčevu verziju događaja. Ovo je besmislena tragedija. Brisbon je bio nenaoružan i nije predstavljao prijetnju ni po koga. Ovaj slučaj namjeravamo da dovedemo do kraja."

U posljednjih sedmicu dana su porote u Missouriju i State Islandu donijele odluku da se ne podiže optužnica u dva slučaja u kojima su bijeli policajci izazvali smrt dvojice Afroamerikanaca.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak