Zabrinjavajući podaci: Sve više mladih u Njemačkoj u dodiru s opojnim sredstvima
Sve više mladih u NJemačkoj konzumira ilegalne droge, prema istraživanju Saveznog instituta za javno zdravlje (BIÖG) povodom SvJetskog dana borbe protiv narkotika koji se obilježava 26. juna.
Iskustvo sa najmanje jednom ilegalnom drogom je imalo 18,7 posto mladih od 18 do 25 godina, rezultat je ankete. Godine 2023. taj udio je iznosio 13,5 posto, prenosi dpa.
Među muškaracima je nelegalne droge probalo skoro 24 posto, što je skoro dvostruko veći udio nego kod žena. I među adolescentima od 12 do 17 godina bilježi se više konzumenata, i to sa 1,5 posto 2003. na sadašnjih 2,5 posto.
Potpuna ludnica: Ovako su golovi Zmajeva ispraćeni u fan zoni kod Vijećnice
Za "Studiju o sklonosti ka drogama 2025" BIÖG je od aprila do jula prošle godine ispitao 7.001 osobu uzrasta od 12 do 25 godina.
"Mladi ljudi lakše dolaze do sve moćnijih supstanci", rekao je poverenik vlade za pitanja droga Hendrik Streeck, te dodaje: "Digitalni kanali ubrzavaju taj pristup i umanjuju opasnosti koje su stvarne i često opasne po život." Kao posebno alarmantan označio je porast konzumiranja kokaina među mladim odraslim osobama.
Statistika izlazi na svjetlo: 17,3 miliona samaca u Njemačkoj, a veći udio među starijim osobama
Dok je 2015. godine kokain uzimalo 1,2 posto ljudi od 18 do 25 godina, 10 godina kasnije se taj udio popeo na 4,1 posto.
"Kokain mnogi i dalje, a sada ponovo sve više, smatraju drogom za zabavu ili za bolje rezultate. To je opasna zabluda", naglasio je Streeck.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.