Statistika izlazi na svjetlo: 17,3 miliona samaca u Njemačkoj, a veći udio među starijim osobama
U Njemačkoj prošle godine bilo je 17,3 miliona ljudi koji su živeli sami u domaćinstvu. To znači da samci čine 20,9 posto građana zemlje, odnosno da je u tom statusu svaki peti.
Udio samaca se posljednjih nekoliko godina nije bitnije mijenjao, ali je u poređenju sa 2005. porastao za 22,3 posto.
Tada je samaca bilo 14,2 miliona i činili su 17,3 posto stanovništva, saopštio je Destatis.
Hrvatski travel blogger pružio podršku pred utakmicu: "Danas smo uz Zmajeve, sretno ekipa!"
Samci su najčešće ljudi stariji od 65. U toj starosnoj grupi, udio samaca je sa 34,4 posto veći od trećine, a među starijima od 85 udio je veći od polovine, 55,8 posto.
"Međutim, udio samaca je sa 28,7 posto natprosječno visok i među mlađima, starosti između 25 i 34 godine," naveli su statističari.
Prema rodu, žene su sa udjelom od 21,5 posto nešto češće same u domaćinstvu nego muškarci, sa 20,4 posto.
Kada se posmatra stopa samaca prema mjestu, ona je znatno veća u gradovima. "Što je mesto veće, više je samaca u domaćinstvima."
U gradovima sa više od 100.000 stanovnika, više od četvrtine ljudi, 25,9 posto, su samci.
U mjestima srednje veličine, između 20.000 i 100.000 stanovnika, udeo samaca je oko petine, 20,6 posto, a kada je broj stanovnika manji od 20.000, uideo je 17,2 posto, piše dpa.
Udio samaca u stanovništvu u Njemačkoj je znatno iznad prosjeka Europske unije od 16,5 posto, naveo je Destatis.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.