Kolaps sirijske vojske? Iračke militantne grupe navodno ušle u Siriju, SAD poziva na deeskalaciju

10
Radiosarajevo.ba
Kolaps sirijske vojske? Iračke militantne grupe navodno ušle u Siriju, SAD poziva na deeskalaciju

Moćna iračka frakcija predvođena Iranom obećala je da će podržati snage sirijskog predsjednika Bashara al-Assada dok se bore suočene s iznenadnom ofanzivom velikih razmjera koju su pokrenuli pobunjenici koji su već zauzeli dijelove zemlje.

Sa noći nedjelje na ponedjeljak, 2. decembra 2024. godine, postoje video zapisi kako su iračke frakcije ušle u Siriju, te otpočele borbe za podršku sirijskom predsjedniku Assadu. 

Pobunjeničku operaciju, koja se na različite načine naziva "Odvraćanje od agresije" i "Zora slobode", prvi su u srijedu 27. novembra 2024. godine pokrenuli islamistički Hayat Tahrir al-Sham (HTS), ranije poznat kao Nusra Front, i druge opozicione frakcije, uključujući grupe Sirijske nacionalne armije koju podržava Turska. Do petka su pobunjenici ušli u ključni grad Alep i činilo se da u subotu proširuju svoje napade na jug prema gradu Hama.

Dominacija Zmaja: Džanan Musa sa 29 poena potopio Baskoniju

Događaji obilježavaju najveće promjene teritorijalne kontrole u građanskom ratu u Siriji u posljednjih nekoliko godina. Događaji su također uslijedili usred još jednog regionalnog rata koji se vodi između Izraela i "Osovine otpora" predvođene Iranom otkako je palestinski pokret Hamas pokrenuo iznenadni napad na Izrael prošlog oktobra.

Dok sukobi nastavljaju da izbijaju u Siriji samo nekoliko dana nakon što je postignut prekid vatre između Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) i libanonskog pokreta Hezbolah u Libanu, Nudžaba pokreta, iračke milicije s iskustvom u vođenju operacija tokom građanskog rata u Siriji i tekuće bitke protiv, Izrael je izrazio spremnost da se mobiliše u podršku Asadu.

"Naš stav je bio i još uvijek je ujedinjen u jedinstvu i Osovine otpora u suprotstavljanju svakom napadu koji bi mogao biti usmjeren na regiju," izjavio je za Newsweek glasnogovornik Nujaba pokreta Hussein al-Musawi.

On je predstavio iznenadnu pobunjeničku ofanzivu kao da služi interesima Sjedinjenih Država i Izraela da dalje podijele koaliciju koja je povezana s Iranom. 

"Bili smo i još uvijek smo potpuno svjesni da će cionistički i američki plan i oni sa njima uvijek nastojati da destabiliziraju regiju pod raznim slabašnim izgovorima i izgovorima", rekao je Musawi.

Dodao je: "Također shvaćamo da se pokreti naoružanih terorističkih grupa, koje su tvorevina Amerike i prema vlastitim priznanjima Bijele kuće, kreću po američkoj volji i željeli smo otvoriti ovaj front kako bi ublažili pritisak na Izrael i odvratili pažnju. međunarodna zajednica sa još više tenzija i prikriva neuspjeh i veliki gubitak koji su pretrpjeli Izrael i oni s njim i odvraćaju Osovinu otpora otvaranjem novih frontova."

U Iraku, Osovinu otpora predstavlja krovnu organizaciju milicija koje djeluju pod kolektivnom zastavom Islamskog otpora u Iraku. Određeni broj ovih grupa koje sada lansiraju rakete i dronove protiv izraelskih i američkih trupa u Iraku i susjednoj Siriji, ranije su se borile protiv pobunjenika, uključujući militantnu grupu Islamska država ( ISIS ) i HTS.

Sada je Musawi rekao da "nećemo dozvoliti da se ove grupe ponovo pojave i ugroze sigurnost i stabilnost Iraka."

Nastavio je: "Bit ćemo najbolji oslonac i pomagač bratskom sirijskom narodu protiv ovih kriminalnih bandi koje žele narušiti sigurnost i stabilnost naroda."

Dok su sirijski pobunjenici napadali Alep u petak, IDF je saopštila da je "izvela napad baziran na obavještajnim podacima na lokacije vojne infrastrukture u blizini graničnih prijelaza između Sirije i Libana koje je Hezbollah aktivno koristio za krijumčarenje oružja iz Sirije u Liban". Nije bilo odmah spominjanja bilo kakve veze sa razvojem događaja u sjevernoj Siriji. IDF je redovno izvodio zračne napade na navodne položaje povezane s Iranom i sirijsku protuzračnu odbranu.

Zvaničnici u Washingtonu su također uglavnom šutjeli o ofanzivi pobunjenika, koja se poklopila s prazničnom pauzom za Dan zahvalnosti u SAD-u. 

"Sjedinjene Države, zajedno sa svojim partnerima i saveznicima, pozivaju na deeskalaciju, zaštitu civila i manjinskih grupa, te ozbiljan i kredibilan politički proces koji može okončati ovaj građanski rat jednom za svagda političkim rješenjem u skladu s Rezolucijom SBUN 2254", rekao je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Sean Savett.

Dodao je: "Također ćemo nastaviti u potpunosti braniti i štititi američko osoblje i američke vojne položaje, koji su i dalje ključni za osiguranje da se ISIS nikada više ne može ponovo pojaviti u Siriji."

Iranski, ruski i turski zvaničnici bili su angažirani u naletu diplomatije na visokom nivou usred napredovanja pobunjenika dok su ruski ratni avioni izvodili zračne napade na položaje pobunjenika.

Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi trebao je posjetiti Damask u nedjelju, prema njegovom ministarstvu. Iranski mediji također su izvijestili o smrti komandanta Korpusa garde Islamske revolucionarne garde, koji koordinira veze sa frakcijama Osovine otpora u regionu, tokom napada pobunjenika na Alep u srijedu.


Assad je bio u Moskvi u vrijeme ofanzive, ali se navodno vratio u Damask. On je u subotu obavio telefonske razgovore s iračkim premijerom Mohammedom Shia al-Sudanijem i predsjednikom Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) Mohammedom bin Zayed Al Nahyanom.

Oba lidera su ponudila podršku Asadu, koji je tokom posljednjeg poziva rekao da njegova vlada "nastavlja braniti svoj teritorijalni integritet od terorista i njihovih pristalica i da je u stanju da ih uz pomoć svojih prijatelja i saveznika porazi i uništi".

Istog dana, sirijsko ministarstvo obrane odbacilo je izvještaje o daljnjoj pobuni pobunjenika u gradovima izvan Alepa i potvrdilo da se sirijske trupe reorganiziraju kako bi izveli protunapad u nizu izjava.

"Generalna komanda Kopnene vojske i Oružanih snaga potvrđuje da se proces suprotstavljanja terorističkom napadu odvija s punim uspjehom i odlučnošću", saopćeno je iz ministarstva, "i da će uskoro biti pokrenut kontranapad kako bi se sva područja povratila i oslobodila od prljavština terorizma.

SAD podržavaju SDF kao svoju lokalnu avangardu protiv ISIS-a od 2015. godine, a prethodno su davali pomoć raznim pobunjenicima koji su prvi uzeli oružje protiv Assada 2011. godine nakon što su antivladini protesti i razbijanje snaga sigurnosti prerasli u građanski rat. Oko 1.000 američkih vojnika ostalo je u sjeveroistočnoj Siriji pod kontrolom SDF-a iu jugozapadnom pustinjskom garnizonu kojim upravlja pobunjenička frakcija Sirijske slobodne armije.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan više puta je kritizirao odnos SAD-a sa SDF-om jer Ankara smatra da je grupa izdanak zabranjene Kurdistanske radničke partije (PKK). Dok je službeni fokus američkih operacija u Siriji borba protiv ISIS-a, SAD također smatraju PKK terorističkom organizacijom.

Tokom svoje administracije, predsjednik Joe Biden je također naredio nekoliko rundi zračnih napada na grupe koje podržava Iran i koje učestvuju u Islamskom otporu u Iraku koje djeluju u ime Osovine otpora u Iraku i Siriji kao odgovor na napade na američke trupe.

Milicije sa sjedištem u Iraku su više puta prijetile da će eskalirati napade na američko osoblje i baze ako SAD ne povuku svoje trupe iz Iraka.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (10)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak