Bijela kuća i Pentagon nisu podržavali posjetu: Pelosi napustila Tajvan, iza sebe ostavila bijes
Predsjednica američkog Zastupničkog doma Nancy Pelosi danas je napustila Tajvan nakon što mu je obećala američku solidarnost i hvalila njegovu demokratiju, izazivajući iza sebe kineski bijes zbog posjeta toj državi koju Peking smatra svojim teritorijem.
Kako prenose agencije, Pelosi, čija je delegacija iznenada posjetila Tajvan kasno u utorak, nakon posjeta Singapuru i Maleziji, nastavlja svoju azijsku turneju posjetima Južnoj Koreji i Japanu.
Njezin avion poletio je iz tajvanske prijestolnice Taipeija oko 18 sati po lokalnom vremenu, javio je Reuters.
Objavljen dokumentarac: Slavni novinar o grčkim i ruskim borcima koji su ubijali civile u Sarajevu
Nancy Pelosi: Amerika stoji uz Tajvan
Otišla na Tajvan uprkos savjetima Bijele kuće i Pentagona
Pelosi je na Tajvan otišla uprkos savjetima Bijele kuće i Pentagona da to ne učini. To je prvi posjet nekog američkog dužnosnika na najvišoj razini Tajvanu u posljednjih 25 godina.
Američki kritičari ističu kako se taj posjet dogodio u lošem trenutku jer je SAD zaokupljen krizom u Ukrajini, a svojim dolaskom 82-godišnja demokratkinja pomogla je kineskom čelniku Xi Jinpingu koji, suočen s nizom kriza u zemlji, sada ima razlog za mobilizaciju pristaša iza pitanja Tajvana uoči 20. kongresa Komunističke partije u novembru, piše Index.hr
Kina: Igrate se vatrom
Peking je nakon slijetanja Pelosi na otok kao odgovor najavio "ciljano djelovanje" svoje vojske te vojne vježbe u blizini Tajvana koje kreću sutra. I Taipei i Peking stavili su svoje vojske u stanje visoke pripravnosti, a kineski šef diplomacije Wang Yi upozorio je da se američki političari "igraju vatrom" kad je riječ o statusu Tajvana te da "to neće izaći na dobro".
Uz Kinu je stala Rusija koja je ocijenila da Peking ima pravo poduzeti "potrebne mjere za zaštitu svog suvereniteta".
#Latest Wang Yi on #Pelosi's #Taiwan trip: Those who offend China will be punished --bit.ly/3OTM07ppic.twitter.com/l4prJQ75Dh
— Zhang Meifang (@CGMeifangZhang) August 3, 2022
Bruxelles je pak pozvao da se novonastale napetosti riješe dijalogom te da komunikacijski kanali s Kinom ostanu otvoreni kako bi se izbjegle bilo kakve pogrešne procjene, a Japan je izrazio zabrinutost najavom kineskih vojnih vježbi, uključujući i unutar ekskluzivne japanske ekonomske zone (EEZ).
Kina smatra Tajvan dijelom svog teritorija i nikada nije odustala od upotrebe sile nastojeći ga staviti pod svoju kontrolu. Tajvan, nekadašnju japansku koloniju, 1949. su preuzeli kineski nacionalisti Čang Kaj-šeka nakon poraza od Mao Ce Tungovih komunista u središnjoj Kini.
Od tada Tajvan ima neovisnu vladu, no Peking se protivi bilo kakvom službenom kontaktu Taipeija i međunarodne zajednice, čega se u pravilu drži i SAD, iako vojno pomaže otočnoj državi te je, uz Japan, rekao da bi ju branio u slučaju kineskog napada.
Tenzije između Pekinga s jedne te Taipeija i zapadnih država s druge strane, redovito rastu zbog letova kineskih borbenih zrakoplova blizu Tajvana, kao i prolaskom zapadnih ratnih brodova kroz Tajvanski tjesnac.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.