Nataša Pirc Musar: Sloveniju i Bosnu i Hercegovinu povezuje snažna prijateljska veza

3
FENA
Nataša Pirc Musar: Sloveniju i Bosnu i Hercegovinu povezuje snažna prijateljska veza

Predsjednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar izjavila je u četvrtak, 16. oktobra u Ljubljani da Sloveniju i Bosnu i Hercegovinu oduvijek povezuje snažna prijateljska veza, koja se ogleda u međusobnoj podršci.

Ona se obratila na svečanoj akademiji povodom 30. godišnjice Mešihata Islamske zajednice u Sloveniji, kojoj su prirustvovali reisul-ulema Islamske zajednice u BiH, muftije, članovi Rijaseta i Sabora, drugi zvaničnici Islamske zajednice, zvaničnici Republike Slovenije i Grada Ljubljane, kao i predstavnici drugih vjerskih zajednica, diplomatskog kora i javnog života u Sloveniji, javlja MINA.

Govoreći o ovom jubileju Islamske zajednice, predsjednica Slovenije je ocijenila da on ima šire značenje i da je nedvojbeno dio veće priče.

Bolna ispovijest Vedrane Rudan: ‘Moja prokleta djeca nikako da posjete umiruću majku’

"Ovih 30 godina samo je noviji dio bogate historije koja seže daleko u prošlost, prije 1994. godine kada je Mešihat osnovan. To je nastavak stoljetnog prisustva muslimana na slovenskim prostorima, jer vaši korijeni sežu do historijske prekretnice, izgradnje džamije u Logu pod Mangartom, koja je još 1917. godine predstavljala simbol suživota. Muslimani su kroz historiju učestvovali u oblikovanju bivše zajedničke države i značajno doprinijeli i osamostaljenju Slovenije, čime su postavili čvrste temelje za nastavak suživota i zajedničkog razvoja", izjavila je Pirc Musar.

Dodala je da je druga polovina prošlog stoljeća bila snažno obilježena dugogodišnjim naporima za izgradnju džamije u Ljubljani. Kako je istaknula, taj proces nije bio jednostavan.

Predsjednica Slovenije pohvalila Konakovića: 'Imate jako dobrog ministra vanjskih poslova'

"Izgradnja druge džamije nije bila samo fizička gradnja, već je to bilo i političko i društveno pitanje, u vezi kojeg sam uvijek imala jasno mišljenje. Slovenski prostor prošao je kroz proces evolucije: od nesigurnosti, strahova i nesuglasica, do trenutka kada smo džamiju prihvatili kao svoj dio, kao doprinos ljepoti našeg kulturnog krajolika. Njeno prisustvo u našem glavnom gradu dokazuje put kojeg smo prošli kao društvo. Danas, na ovoj svečanosti, zaista potvrđujemo rast i uspjeh Islamske zajednice u Republici Sloveniji", naglasila je ona.

Poručila je da muslimani nisu samo članovi vjerske zajednice, već i važni kreatori međukulturnog dijaloga i sudionici otvorenog i uključujućeg društva koji osjećaju odgovornost prema zajedničkoj budućnosti.

Akcentirala je da Sloveniju i Bosnu i Hercegovinu oduvijek povezuje snažna prijateljska veza, koja se ogleda u međusobnoj podršci, te da je posebno tokom rata 90-ih godina Slovenija pokazala svoju prijateljsku i humanitarnu stranu kada je prihvatila oko 70.000 izbjeglica čime su te veze dodatno ojačane.

"Danas se Bosna nažalost, suočava s novim iskušenjem - razornim poplavama koje su pogodile područje Jablanice. Brojne porodice ostale su bez krova nad glavom, a neki su u toj nesreći izgubili svoje najmilije. Pred stanovnicima Jablanice i okolnih mjesta je dug i zahtjevan put obnove, koji će zahtijevati mnogo upornosti, ali i solidarnosti", kazala je ona.

Poručila je da u ovim teškim vremenima Slovenija stoji uz sve one koje je ova katastrofa pogodila i pomoći će ne samo da obnove porušene kuće, već ćemo se potruditi da ljudima vrati nadu koju su mnogi izgubili.

"Na današnjoj svečanosti želim podsjetiti da će sljedeće godine biti 30 godina od genocida u Srebrenici. Tamo ću biti, jer osjećam da moram biti, tamo ću biti, jer želim da se i u Sloveniji prisjetimo 8372 žrtve, 8372 pojedinca koja su izgubila život zbog surovosti drugog čovjeka", kazala je predsjednica Republike Slovenije.

Muftiji, članovima Islamske zajednice uputila je čestitke povodom jubileja, te iskazala zahvalnost što doprinose razvoju Slovenije.

"Uspjesi i padovi, teški i lijepi događaji su dio naših života. Historiju niko nikada ne može promijeniti, sadašnjost i budućnost mogu oblikovati naši odnosi, pomoć i solidarnost u teškim vremenima, kao i zajedničko obilježavanje lijepih trenutaka. Danas, ovaj tren. Ono što je bilo jučer, vrijedi sjećanja, ono što će biti sutra, ne znamo, ali možemo pomoći da budućnost oblikujemo tako da nam bude lijepo, ugodno i prijateljski. Samo takvi odnosi daju smisao životu i stvaraju osjećaj sigurnosti. Danas, dakle, ne slavimo samo prošlost, već i budućnost", zaključila je ona.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (3)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak