Sarajevo: U srednje škole bit će uvedeni aparati za mlijeko i voće

K. S.
Ministarstvo za nauku, obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo izradilo je Pravilnik o ishrani djece – učenika u predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama Kantona Sarajevo.

Svrha pravilnika je da se promijene loše prehrambene navike kod djece, kako bi se ona navikla na zdravu i pravilnu ishranu i sačuvala zdravlje.

Izradu pravilnika vodio je tim stručnjaka na čelu s profesoricom nutricionizma Suadom Karić.

Prema riječima voditeljice Tima za izradu pravilnika Suade Karić, cilj je djeci i omladini ponuditi kvalitetnu hranu koja će zadovoljiti sve njihove potrebe za zdravim sastojcima.

"To će djeci omogućiti normalan psihofizički razvoj i razvoj njihovih kognitivnih i mentalnih sposobnosti. U razvoj pravilnika uključena je i Kantonalna sanitarna inspekcija kako bi otklonili sve dileme u izradi pravilnika. Pravilnikom će biti obuhvaćeni svi subjekti koji se bave hranom i oni su dužni pridržavati se svih normi, koje je propisala i Svjetska zdravstvena organizacija”, napomenula je Karić.

Prema njenim riječima, bit će ograničen unos određenih životnih namirnica, s akcentom na prženu i pečenu hranu i na gazirane napitke.

Dodaje da će u ishranu djece biti uključena voda, mliječni napici, voće i povrće.

"Nadam se da će u škole uskoro biti uvedeni aparati za mlijeko i za voće.  Riječ je o jedinstvenom projektu, koji će djeci omogućiti fermentisane mliječne napitke i svakodnevno svježe voće", izjavila je Karić.

Govoreći o aparatima za mlijeko i voće u srednjim školama, kantonalni ministar Elvir Kazazović objasnio je da se ta ideja zagovara već pola godine i da su obavljeni razgovori s dobavljačima, koji su završeni bez uspjeha.

Dodao je da se nada da će uspjeti pronaći dogovor s dobavljačima koji prođu tender u smislu kapaciteta za opremanje škola. Ministar Kazazović rekao je da pravilnik namijenjen srednjim školama u svrhu sprečavanja razvoja pretilosti u školama.

Na pitanje kako će riješiti problem učenika u srednjim školama koji na velikom odmoru dolaze do obližnjih grilova i fast foodova, te kupuju prženu hranu i gazirane napitke, Kazazović je dodao da će biti ograničeno kretanje njima, kao što je to urađeno i u osnovnim školama. 

Pojašnjava, da će djeca unutar škole moći kupiti zdravu hranu koja će zamijeniti fast food.

Napomenuo je da je to i sigurnosni problem, jer djeca imaju samo 15 minuta pauze i potom trče po užinu, koja je nezdrava, i da su izloženi opasnosti od saobraćajne nesreće.

Profesor na Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja Erol Kovačević je spomenuo da su rezultati istraživanja o pretilosti djece u srednjim školama u KS-u malo bolji u odnosu na osnovne škole.

"Rezultati još uvijek nisu dobri. Oni pokazuju da svako treće dijete ima poremećaj uhranjenosti. U osnovnim školama imali smo 50 posto djece sa prekomjernom težinom. U srednjim školama taj broj iznosi 22 posto prekomjerno teških i šest posto pretilih osoba. Ne smijemo zanemariti da imamo oko devet posto dječaka i djevojčica koji su pothranjeni ili umjereno pothranjeni. Obradili smo rezultate na 7.600 djece što je 45 posto od ukupnog broja učenika u srednjim školama Kantona Sarajevo", kazao je Kovačević.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak