MUP KS-a pozvao na oprez zbog igrice Plavi kit: Povećajte nadzor nad djecom
Sadržaj iste je koncipiran na različitim izazovima koji uključuju i akte samopovrijeđivanja, a posljednji stadij zahtijeva od osobe koja igra igricu, da izvrši samoubistvo.
Kako je saopćeno iz Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, igrica se širi putem poziva upućenih potencijalnim osobama najčešće predpubertetske i pubertetske dobi.
Društvene mreže - internet, prvenstveno Facebook, se ne dozvoljavaju koristiti osobama mlađim od 18 godina. Ipak, svjedoci smo da znatan broj djece i mladih posjeduju profile na društvenim mrežama, otvaraju iste, dajući netačne podatke o svojoj starosti.
Činjenica je da većina njihovih roditelja i staratelja "prećutno odobravaju" takvo ponašanje, odnosno prihvataju to da djeca imaju svoje "profile", pri tome ne obraćajući potrebnu pažnju o načinu, sadržaju i vremenu pomenute komunikacije.
"S obzirom na gore navedeno, apelujemo na roditelje, staratelje, prosvjetne radnike i druge, koji su u mogućnosti da pojačaju nadzor nad djecom i mladima u oblasti korištenja društvenih mreža, kako isti ne bi bili žrtve ove i sličnih opasnih 'igrica'", navedeno je u saopćenju MUP-a.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo će u saradnji s drugim policijskim agencijama, nadležnim tužilaštvima i sudovima poduzeti sve u okviru svojih nadležnosti kako bi zaštitili djecu i mlade od opasnosti koje im prijete na društvenim mrežama.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.