Iran: Potvrđena smrtna kazna studentu zbog učešća u protestima

Radiosarajevo.ba
Iran: Potvrđena smrtna kazna studentu zbog učešća u protestima
Iransko pravosuđe potvrdilo je u srijedu smrtnu kaznu 20-godišnjem studentu zbog učešća u opozicionim protestima 27. decembra prošle godine, objavile su iranske opozicione internet stranice.

Mohamad Amin Valijan optužen je da je "mohareb" (božji neprijatelj) jer je bacao kamenice na pripadnike policije tokom nevladinih protesta u kojima je poginulo osam osoba.

Nakon protesta usljedilo je hapšenje 100 aktivista opozicije, navodi se na internet stranicama Rahesabz.net i Kaleme.com, sajt koji je pokrenuo bivši premijer Mir Hossein Moussavi, prenosi u srijedu Radio Slobodna Evropa.

Iranski sud ranije je osudio na smrtnu kaznu još devet opozicionih aktivista, među kojima je njih petoro takođe učestvovalo u protestima tokom šiitskog praznika Ašure krajem godine.

Svi oni čekaju odluku na žalbe koje su podnijeli Apelacionom sudu.

fena

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak