Muslimani u Austriji u strahu zbog vladinog termina "politički islam"
Kod muslimana u Austriji svakako postoji strah da bi izraz "politički islam" mogao biti samo maska za korake kojima bi se smanjile vjerske slobode.
Koaliciona vlada koja je počela s radom 18. decembra, a koju čine stranka desnog centra Austijska narodna partija (OVP) i ekstremno desna Slobodarska stranka (FPO), u fokus svog programa stavila je strance, izbjeglice i islamofobiju.
U programu Vlade na 180 stranica, osim što je riječ islam najmanje 21 put povezana s terminom "terorizam", vrlo često se govori i o tzv. "političkom islamu", no ovaj termin nije najadekvatnije pojašnjen. Kao takav je izazavao zabrinutost među muslimanima koji žive u ovoj zemlji.
Nova Vlada Austrije se u svom programu ni najmanjim dijelom ne bavi vjerom ili vjerskom zajednicom, izuzev islama i muslimana. Činjenica da se muslimani u Austriji, pripadnici zvanično prihvaćene vjere u ovoj zemlji, predstavljaju kao sigurnosna opasnost, među velikim brojem stručnjaka i intelektualaca se ocjenjuje kao svjesna marginalizacija određene grupe.
U programu Vlade Austrije se nalazi i osvrt na Zakon o islamu usvojen 2015. godine te se traže oštrije kontrole muslimanskih obrazovnih ustanova, fondacija i organizacija te da treba zatvoriti sve one za koje se utvrdi da su protiv zakona.
Također je naglašeno kako će se u džamijama i drugim obrazovnim ustanovama pojačati kontrole kako bi se onemogućilo "strano djelovanje". Osim toga, predviđeno je da su u ovim ustanova koristi jedan standardni prevod Kur’ana.
Predsjednik Islamske zajednice u Austriji (IGGO) Ibrahim Olgun je izjavio kako političari i navodni stručnjaci, koji nemaju dovoljno informacija o islamu prave zbrku od termina, te na taj način u ovoj zemlji doprinose formiranju negativnim stavova prema islamu.
Podvukao je kako je IZ u ovoj zemlji odgovorna za svaku temu koja se tiče islama, te poručio: "U posljednje vrijeme se kroz različite termine i izraze želi proizvesti neprijateljstvo prema islamu."
Dodao je također kako je u historiji veliki broj primjera gdje su se različite vjere zloupotrebljavale te da u ovom slučaju tu grešku ne treba pripisivati islamu. Kako je rekao, obzirom da se za kršćanstvo ili judaizam ne koristi prefiks politički, takav termin ni za islam ni u kom slučaju nije prihvatljiv.
Olgun je dodao kakao je program Vlade Austrije detaljno pročitan, te da će u najkraćem mogućem roku biti održan sastanak s austrijskim zvaničnicima na kojem će biti govora o temama koje se tiču islama.
Profesor političkih nauka na američkom Georghetown univerzitetu Farid Hafez je za novu Vladu Austrije kazao kako želi provoditi ekstremno desnu politiku, nadgledati dio društva s visokim dohotkom, neće mariti za onim dijelom društva slabije ekonomske situacije, te da je protiv muslimana, izbjeglica i stranaca.
Osvrnuvši se i na termin "politički islam", Hafez je rekao kako se program detaljno bavi muslimanima, ali da ovaj termin nije konkretizovan i da je otvoren za raspravu.
"Kroz termin 'politički islam' praktično svi muslimani su na meti", poručio je Hafez.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.