Energetski efikasnije i modernije zdravstvene institucije uz podršku Evropske unije
Energetska efikasnost u bolnicama ključna je kako za održivosti zdravstvene zaštite kako i ekološke odgovornosti institucija i društva.
Kako zdravstveni sektor troši značajnu količinu energije, povećanje njegove energetske efikasnosti može donijeti značajne ekonomske i ekološke koristi. Dodatna prednosti ogleda se svakako i u novim, ljepšim i ugodnijim prostorijama za boravak, kako uposlenika, tako i pacijenata. Evropska unija prepoznala je značaj ulaganja u modernizaciju i obnovu javnih ustanova te je na području Kantona Sarajevo, u saradnji sa lokalnim vlastima sprovela brojne aktivnosti na unapređenju energetske efikasnosti, u skladu sa osnovnim ciljevima Evropskog zelenog plana.
Kroz projekat Energijska efikasnost u javnim objektima Kantona Sarajevo, Dom Zdravlja Ilidža dobio je sredstva za radove na povećanju energetske efikasnosti u vidu zamjene stolarije, termoizolacije fasade te pratećih radova. Nekoliko godina nakon završetka radova, dr Sedika Kapetanović, specijalista dječije i preventivne stomatologije ističe značajnu uštedu energije kao jedan od najvažnijih dugotrajnih rezultata.
Pucnjava u Njemačkoj: Dvije osobe ubijene u fabrici, traga se za napadačem
“Centralni objekat Doma zdravlja je bio u jako lošem stanju, popravci su se radili selektivno, nije bilo projekata koji bi obuhvatili cijelu zgradu. Stolarija je bila jako loša, što je utjecalo i na pacijente i na uposlenike. Trošili smo jako puno energije za zagrijavanje prostorija,” kaže dr Kapetanović.
Bolnice su esencijalni objekti koji su stalno otvoreni, zahtijevajući velike količine energije za napajanje medicinske opreme, održavanje ugodnog okruženja za pacijente i obezbjeđivanje potrebnog osvjetljenja i ventilacije. Sprovođenje mjera za uštedu energije ne samo da smanjuje operativne troškove, već i pomaže zemlji da ispuni svoje ekološke obaveze prema sporazumima Evropske unije.
“Danas, naš Dom zdravlja izgleda lijepo na oduševljenje uposlenika i pacijenata. Imamo novu fasadu, stolariju i nove regulacione ventile. Najznačajniju promjenu smo primijetili na uštedi energije što je bitno ne samo za nas već i za Evropu, za globalne procese kojih smo dio,” rekla je dr Kapetanović te dodala da uprkos kašnjenju završetka radova uvjetovanim COVID pandemijom, ova javna ustanova nastavlja s aktivnostima u pravcu daljne obnove, modernizacije i osiguranja najboljih uvjeta za uposlenike i građane.
Ambiciozni Evropski zeleni plan Evropske unije ima za cilj da Evropu učini prvim klimatski neutralnim kontinentom do 2050. godine, a Zelena agenda za zapadni Balkan pruža mapu puta zemljama u regionu, uključujući Bosnu i Hercegovinu, da usvoje čistije i održivije prakse. Fokusirajući se na energetsku efikasnost, i EU i lokalna uprava imaju za cilj smanjenje emisija stakleničkih plinova i podsticanje održivog ekonomskog rasta.
Poboljšanjem energetske efikasnosti u bolnicama, Bosna i Hercegovina ne samo da smanjuje svoj karbonski otisak, već i doprinosi širim ciljevima EU energetske sigurnosti, zaštite okoliša i održivog razvoja. Kroz Zelenu agendu i inicijative EU, zemlja poduzima značajne korake ka stvaranju zdravije, zelenije budućnosti i za svoje stanovnike i za planetu.
Finansiranje projekta Energijska efikasnost u javnim objektima Kantona Sarajevo je obezbijeđeno iz kreditnih sredstava Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u iznosu od osam miliona eura, dok je Evropska unija osigurala nepovratna sredstva u iznosu od dva miliona eura. Zajedničkim naporima i sistemskim rješenjima aktivno se doprinosi poboljšanju kvalitete života svih građana i obezbjeđivanja što sigurnije i održivije budućnosti za nove generacije.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.