Utopljavanje vrtića za bolje i sigurnije uvjete najmlađima u Kantonu Sarajevo
Omogućavanje zdravih, održivih, te okruženja koja podržavaju rast i razvoj ključni su uvjeti za neometano djelovanje predškolških ustanova.
Kao globalni zagovornik borbe protiv klimatskih promjena i pronalaska rješenja za održivu budućnost svih segmenata društva, Evropska unija kontinuirano ulaže u provođenje mjera energetske efikasnosti i rješavanja ekoloških izazova današnjice.
Na području Kantona Sarajevo, četrdeset objekata, uključujući vrtiće, škole, fakultete, studentske domove i domove zdravlja, odabrano je za unapređenje fasada, zamjenu dotrajalih otvora, ugradnju termostatskih ventila na radijatorima, zamjenu neefikasne rasvjete i druge prateće radove.
Elektroprivreda BiH: Oko 47.000 domaćinstava i dalje bez struje
Sarajevski vrtić Labudovi prvi je od objekata koji je u potpunosti renoviran, donoseći bolje uvjete za mališane, smanjenje troškova grijanja i ispuštanja štetnih emisija u zrak.
Naš vrtić je zaista dobio divno ruho koje nas krasi. U ime djece, roditelja i svih uposlenih zahvalni smo na podršci za utopljavanje ovog objekta i što se ovim mališanima obezbjedio što veseliji i ljepši boravak u vrtiću. Mi smo utoplili, promijenili sve sigurnosne ventile grijanja i mislim da će ove i buduće generacije uživati u ljepoti našeg vrtića - istakla je Špresa Zenoni, dugogodišnja odgajateljica vrtića Labudovi te dodala da je utopljavanjem objekta omogućen ljepši i veseliji boravak u vrtiću.
Proces utopljavanja odgojih i javnih institucija bitan je ne samo za osiguravanje održive budućnosti već i podrške svakodnevnom rastu generacija na koje računamo u izgradnji bolje budućnosti. Uspolenici brojnih sarajevskih vrtića svjedoče unapređenju uvjeta za rad, kao i ugodnije i kvalitetnije mogućnosti za obezbjeđenje neometanog razvoja i rasta novih generacija.
Razlika prije i poslije je osjetna. Funkcionišemo na dva sprata i na donjem je bila osjetna vlaga i dosta hladnije. Tada smo imali manje djece te neke prostorije nismo koristili. Danas imamo 83 djece od 6 mjeseci do 6 godina života, raspoređenih u četiri grupe i vrtić zaista služi svojoj svrsi - ističe Azra Buljušmić, odgajateljica Javne ustanove Djeca Sarajeva.
Poboljšanje kvalitete zraka, obezbjeđenje energetski efikasnih javnih objekata donosi brojne prednosti, kako za samo zdravlje građana tako i ekonomske uštede koje su iznimno bitne za javne institucije. Bolji uvjeti za mališane, manji troškovi, čišći okoliš sami po sebi svjedoče koristi i prednostima ovakvih inicijativa koje Evropska unija podržava u cilju ostvarenja ambicioznog cilja klimatske neutralnosti do 2050. godine. Bosna i Hercegovina, kao i zemlje regiona, uz podršku inicijativa i projekata Evropske unije prave važne iskorake ka unapređenju okoliša i kvalitete zraka.
Evropska unija je podržala modernizaciju i unapređenje energetske efikasnosti u javnim objektima u Kantonu Sarajevo kroz 8 miliona eura kreditnih sredstava Evropske banke za obnovu i razvoj te dva miliona eura bespovratnih sredstava kroz Regionalni program energetske efikasnosti. Zajedničkim naporima i sistemskim rješenjima aktivno se doprinosi poboljšanju kvalitete života svih građana i obezbjeđivanja što sigurnije i održivije budućnosti za nove generacije.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.