Mađarska treba 50.000 stranih radnika: Birat će ih po kulturno-historijskom porijeklu
Ministar ekonomije Mađarske Mihály Varga je za list 'Heti Valasz' izjavio da će biti zaposlena, kako je rekao, "određena vrsta stranaca".
"U obzir dolaze stranci čije je kulturno i historijsko porijeklo slično mađarskom", rekao je Varga.
Tamošnji mediji pišu kako je Mađarska, država s manje od 10 miliona stanovnika, ostala bez oko 500.000 mladih osoba koje su napustile domovinu u potrazi za bolje plaćenim poslovima u zapadnoj Evropi.
Zbog toga mađarske vlasti sada pokušavaju naći radnu snagu za oko 50.000 radnih mjesta u privatnom sektoru.
Ministar ekonomije se nada da će novu radnu snagu dovesti iz zemalja Evropske unije (EU) ili iz susjednih trećih zemalja, ne precizirajući na koje zemlje misli.
![Radiosarajevo.ba](https://radiosarajevo.ba/assets/img/rsa-box-logo.png)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.