Jačanje energetske efikasnosti bh. privrede: Uloga podrške EU i tehnoloških inovacija

0
Radiosarajevo.ba

Energetska efikasnost je ključan aspekt moderniziranja ekonomija, posebno u Bosni i Hercegovini, gdje potrošnja energije i uticaj na životnu sredinu ostaju značajni izazovi.

Evropska unija prepoznala je važnost energetske reforme kao ključnog pokretača održivog rasta i ekonomskog razvoja. Kao dio svoje kontinuirane podrške razvoja Bosne i Hercegovine, kroz Paket energetske podrške, EU je dodijelila 70 miliona eura bespovratnih sredstava za ublažavanje posljedica energetske krize i povećanje energetske efikasnosti za ugrožena domaćinstva, a dio sredstava namijenjen je za oko 400 mikro, malih i srednjih preduzeća.

Ovi grantovi EU nastoje pomoći preduzećima modernizovati svoje poslovanje, smanjiti gubitak energije i implementirati nove tehnologije koje proizvodni proces čine energetski efikasnijim. Kompanija Civić d.o.o. iz Cazina je uz ovu podršku unaprijedila svoj proizvodni proces u vidu uskorištenja otpadne toplote u procesu proizvodnje stiropora.

Nakon što je Nikšić ponudio pomoć SAD-u, građani Širokače ogorčeno: "Nije čak ni posjetio klizište"

“Sredstva Evropske unije su utrošena na implementaciju nabavke i ugradnje ekonomajzera i izmjenjvača toplote koji nam je bio potreban iz razloga; zato što proizvodimo višak toplotne energije te da ga ne bi bacali i da bi iskoristili taj višak toplotne energije. Iskoristili smo ga kroz izmjenivače da istu tu toplotnu energiju usmjerimo ka iskorištavanju u našim proizvodnim pogonima, našoj upravnoj zgradi, te ostatku naših prostorija koje koristimo,” ističe Edi Civić iz kompanije Civić te dodaje da ideja za nove tehnologije postoji već godinama.

“U tome  nam je uveliko pomoglo finaciranje iz EU fondova. Ukupna vrijednost projekta je 127 000 maraka, a mi smo sufinancirali sa otprilike nekih 50 000 maraka, ovaj projekat nam je svakako dosta značio i olakšao i ubrzao naš put,” rekao je Civić.

Poboljšanjem energetske efikasnosti, bh. preduzeća ne samo da smanjuju operativne troškove, već i doprinose širim ciljevima zemlje smanjenja emisije ugljenika i ispunjavanja međunarodnih standarda zaštite životne sredine. Ovaj pomak ka održivim praksama je od vitalnog značaja za buduću ekonomsku stabilnost Bosne i Hercegovine i njeno usklađivanje sa politikama EU o energetici i zaštiti okoliša.

“Prvenstveno očekujemo uštede u utrošku toplotne energije i očekujemo uštede u smanjenju režijskih troškova. Također, očekujemo smanjenje 10% utroška ekstra lakog lož ulja koje koristimo za svoju potrošnju i koje koristimo za svoju proizvodnju. Omogućit ćemo bolji i komotniji ambijent za sve naše uposlenike, a također dobijamo na kvaliteti proizvoda jer je potrebno da proizvodni ciklus i proizvodni pogon u kojem se nalazimo ima stabilnu temperaturu, jer tako automatski dobijamo bolji i kvalitetniji proizvod. Svekupuno, cilj nam je bio smanjenje režijskih troškova i smanjenje utroška lakog energenta što smo i ostvarili, a  uz to smo dobili i sve ove ostale stvari koje su nam dobro došle,” naglašava Civić.

Integracija pametnih tehnologija u proizvodne linije omogućava praćenje potrošnje energije u realnom vremenu, omogućavajući kompanijama da identifikuju neefikasnosti i donose odluke zasnovane na podacima za smanjenje potrošnje energije. Tehnološka dostignuća su neophodna ne samo za poboljšanje energetske efikasnosti, već i za osiguranje da industrije ostanu konkurentne na globalnom tržištu koje sve više cijeni održivost i ekološku odgovornost. Kako ove inovacije postaju pristupačnije, preduzeća u Bosni i Hercegovini mogu voditi put u implementaciji energetski efikasnih praksi, doprinoseći kako njihovoj profitabilnosti, tako i ekološkim ciljevima zemlje.

Važnost energetske reforme ne može se precijeniti, jer nudi brojne prednosti, uključujući povećanu konkurentnost za preduzeća, otporniji energetski sektor i poboljšanu energetsku sigurnost. Uz kontinuiranu podršku Evropske unije, bh privrednici podzimaju značajne korake ka energetski efikasnijoj i ekološki odgovornijoj budućnosti.

Loading...

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak