Davos: Ka globalnoj liberalizaciji trgovine

Radiosarajevo.ba
Davos: Ka globalnoj liberalizaciji trgovine
Danas je posljednji dan Svjetskog ekonomskog foruma u švicarskom Davosu, a jedna od tema koja se također našla na popisu je i iscrpljenost društva. 
 
Naime, nakon četiri naporna dana u Davosu delegati su slušali zanimljivo predavanje o tome kako sve veći pritisak društva, ekonomska kriza i ubrzana komunikacija dovode do povećanja broja oboljenja povezanih sa stresom. 
 
Psiholog Heinz Schuepbach upozorio je kako će u budućnosti najveći izazov za globalno zdravstvo biti upravo te bolesti. Prema istraživanju provedenom u Njemačkoj svaki peti radnik u Evropi razbolio se zbog stresa na poslu, a prodaja antidepresiva u Njemačkoj u posljednje četiri godine porasla je na zabrinjavajućih 40 posto. 
 
Od većih zaključaka u Davosu najveće zemlje članice Svjetske trgovinske organizacije (WTO) za cilj su postavile zaključenje ciklusa pregovora iz Dohe o liberalizaciji svjetske trgovine u julu, rekao je evropski povjerenik za trgovinu Karel De Gucht. 
 
"Svi se slažu kako bismo trebali zaključiti dogovor u julu", rekao je nakon sastanka predstavnika tridesetak zemalja WTO-a, na marginama Svjetskog ekonomskog foruma u švicarskom Davosu. "Imamo još puno posla. Zato bismo trebali napraviti nove planove u martu", rekao je. 
 
Po diplomatskom izvoru, Kinezi i Amerikanci iskazali su kooperativnost, ali Brazilci i dalje ostaju na svojim dosadašnjim stajalištima, prenijela je Hina. Pregovori započeti u novembru 2001. u Dohi, u Kataru, ubrzo nakon napada na SAD 11. septembra, trebali su načelno završiti krajem 2004. godine. 
 
Na završetak pregovora o liberalizaciji svjetske trgovine pozvali su njemačka kancelarka Angela Merkel i britanski premijer David Cameron. Glavni direktor WTO-a Pascal Lamy rekao je prošle sedmice da je volja za završetak pregovora bitno veća nego u ovo doba prošle godine. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak