Rizik od bjekstva i ponavljanja djela: Produžen pritvor optuženima za ubistvo sarajevskih policajaca
Kantonalni sud u Sarajevu produžio je pritvor Aleksandru Macanu i Savi Marinkoviću, kojima se sudi za ubistvo sarajevskih policajaca Adisa Šehovića i Davora Vujinovića, za još dva mjeseca, zbog opasnosti od bjekstva i mogućnosti ponavljanja krivičnog djela.
Ova odluka donesena je nakon što je istekao prethodno određeni pritvor, dok se protiv njih nastavlja postupak u predmetu ubistva sarajevskih policajaca.
"Sud je donio rješenje da se produžava pritvor još za dva mjesta zbog bojazni da će pobjeći i da će ponoviti krivično djelo", kazao je za portal Radiosarajevo.ba advokat Duško Tomić.
Sjećanje na Abdulaha Sidrana: "Bosna je bosanska"
Dodao je da će uputiti žažbu Vrhovnom sudu Federacije BiH već danas, 23. marta.
"Što se tiče mog klijenta, on je sam došao, predao se. Zašto bi on pobjegao kad smo ishodovali oslobađajući dio za pucanje u policiju? Faktički, on je osuđen na šest mjeseci za krađu kola koju i sad negira, a u pritvoru je već četiri godine i četiri mjeseca. Tako da sam uvjeren da nema hrabrosti Kantonalni sud da ukine pritvor mom klijentu, ali sam uvjeren da će to uraditi Vrhovni sud FBiH", kazao je Tomić.
Podsjetimo, Sava Marinković je u decembru 2024. godine bio osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od 45 godina, dok je Aleksandru Macanu izrečena kazna od 15 godina zatvora. Njihovi branioci su nakon izricanja presude uložili žalbe, koje je Vrhovni sud sada uvažio.
Ukinuta presuda za ubistvo sarajevskih policajaca Davora Vujinovića i Adisa Šehovića
Adis Šehović i Davor Vujinović ubijeni su 26. oktobra 2018. godine oko 4:20 sati ujutro, tokom obavljanja redovne policijske kontrole u Sarajevu. Na policajce je tada otvorena vatra iz puškomitraljeza, pri čemu je ispaljeno najmanje 20 metaka. Šehović je preminuo odmah, dok je Vujinović podlegao povredama nekoliko sati kasnije.
Trećeoptuženi u ovom predmetu, Marko Trifković, ranije je osuđen na 15 godina zatvora nakon što je prihvatio sporazum o priznanju krivice.
Vrhovni sud FBiH u januaru 2026. godine ukinuo je presudu za ubistvo sarajevskih policajaca Adisa Šehovića i Davora Vujinovića kojom su Savo Marinković i Aleksandar Macan bili osuđeni.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.