Zovko misli da bi BiH morala prva ući u Evropsku uniju, objasnila je zašto

7
FENA
Zovko misli da bi BiH morala prva ući u Evropsku uniju, objasnila je zašto

Bosna i Hercegovina bi morala prva ući u EU kako bi se osigurala stabilnost na zapadnom Balkanu, rekla je eurozastupnica Željana Zovko (EPP/HDZ) u razgovoru za Hinu dodavši da bi ulazak BiH u Evropsku uniju bio najvidljiviji primjer ulaganja u preventivnu diplomatiju Unije. 

Eurozastupnici su u januaru velikom većinom usvojili izvještaj Zovko o ulozi preventivne diplomatije Evropske unije u rješavanju zamrznutih sukoba širom svijeta. Naglasila je da među svim političkim grupacijama u Evropskom parlamentu postoji svijest da EU treba više ulagati u rješavanje i još više u sprječavanje sukoba. 

"Ukoliko želimo od neke zemlje napraviti primjer za mir i stabilnost, to je onda Bosna i Hercegovina. Proces proširenja Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju je ključ stabilnosti na Zapadnom Balkanu. Morala bi prva ući", rekla je Zovko, dodavši da bi to bio najvidljiviji primjer ulaganja u preventivnu diplomaciju EU-a. 

Pas Medo sa Cetinja i dalje čeka dječake: "Zar toliko tuguješ? Zar toliko tvoja duša se raspada?"

Potpredsjednica Odbora EP-a za vanjske poslove (AFET) rekla je da Hrvatska diplomatskim akcijama pomaže susjednoj zemlji, poput zajedničke posjete hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen i nizozemskog premijera na odlasku Marka Ruttea Sarajevu, zato što "Bosna i Hercegovina nema jaku diplomatiju kao što ima Srbija ili neka druga zemlja na Zapadnom Balkanu"

"Treba doći jedan premijer da im pokaže kako se radi ta preventivna diplomatija zato što zna vrlo dobro šta to znači za mir i sigurnost u trenutku kad mi niti imamo našu vojsku niti imamo koordiniranu proizvodnju naoružanja. Sve ono što se ne prevenira, na kraju se reflektira u migrantskim valovima u Evropsku uniju", upozorila je Zovko, koja je i zamjenska članica Pododbora za sigurnost i obranu (SEDE).

Bećirović čestitao premijeru Švedske povodom prijema te zemlje u NATO

Rekla je i kako "retrogradne snage u Bosni i Hercegovini otežavaju postizanje sporazuma o provedbi izbornog zakona koji je ključ usuglašavanja svih uslova da bi se otvorili pregovori".

Ukrajina i Moldavija dobile su zeleno svjetlo za početak pristupnih pregovora u decembru prošle godine, manje od dvije godine od podnošenja zahtjeva za ulazak u EU. Približavanje tih zemalja Uniji ubrzala je ruska agresija na Ukrajinu. Crna Gora i Srbija već godinama pregovaraju, a Sjeverna Makedonija i Albanija službeno su ih otvorile prije dvije godine. BiH i Gruzija, kojoj je u decembru odobren status kandidata, sada su jedini kandidati za članstvo u EU koji još nisu za pregovaračkim stolom, dok Brisel Kosovo i dalje smatra potencijalnim kandidatom.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (7)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak