Stručnjaci pozivaju na oprez: Moguće je otrovati se i jestivim gljivama
U sezoni gljiva, opreznost je ključna, naročito nakon nedavnog slučaja trovanja u Tuzli, gdje je 23 osobe zatražilo ljekarsku pomoć zbog konzumacije gljiva.
Prema riječima Svjetlane Lolić, profesorice na Katedri za mikrobiologiju i biologiju ćelije na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjoj Luci, ne postoji univerzalno pravilo za razlikovanje jestivih od otrovnih gljiva.
“Nema zlatnog pravila, potrebno je detaljno poznavanje svake vrste”, kaže Lolić, ističući da se moraju pažljivo proučiti sve karakteristike gljiva, od šešira do baze, kako bi se izbjeglo trovanje.
Olimpijski komitet BiH: Lana Pudar najbolja sportistkinja za 2024. godinu
Posebno upozorava na opasnost od starih gljiva koje mogu postati toksične zbog plijesni, čak i ako su u osnovi jestive. Ističe i potrebu da početnici u branju gljiva idu u šumu s iskusnim gljivarima.
Trenutno je sezona najotrovnijih vrsta gljiva poput zelene pupavke, bijele pupavke i smrdljive pupavke, a sve tri vrste su prisutne u našim šumama.
Lolić napominje za Nezavisne novine da, iako je vrganj prilično popularna gljiva, nema smrtonosnih vrsta među njima, ali upozorava na mogućnost izazivanja digestivnih problema kod konzumacije određenih vrsta.
Masovno trovanje gljivama u Tuzli: U bolnicu se javilo 26 osoba, neki su imali halucinacije
Podsjetimo, od početka sedmice u UKC Tuzla javilo se 26 pacijenata koji su imali tegobe uzrokovane trovanjem gljivama. Nakon opservacija jedan pacijent je zadržan na daljnjem liječenju.
"Pregledano je ukupno 26 osoba i jedna osoba je zadržana u UKC Tuzla. Očekujemo do kraja dana da bude otpuštena na kućno liječenje", izjavila je Ersija Aščerić-Mujedinović iz Službe za komunikacije UKC-a Tuzla.
Više o tome čitajte na linku OVDJE.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.