SDA o dogovoru SDP-SNSD: Najteži atak na državu

Radiosarajevo.ba
SDA o dogovoru SDP-SNSD: Najteži atak na državu

Ovo je, prvi put nakon Dejtonskog sporazuma da se državne nadležnosti vraćaju na entitetski nivo, što znači destrukciju državnih institucija, komentirali su iz SDA dogovoreni sporazum SDP-SNSD.

Šta su dogovorili Dodik i Lagumdžija?

„Imenovanje tužilaca na svim nivoima sudske vlasti izričito kroz jedno državno Visoko sudsko i tužilačko vijeće bila je obaveza BiH definirana još Studijom izvodivosti koju je država Bosna i Hercegovina ispunila još prije sedam ili osam godina. Ovim dogovorom se BiH vraća daleko unazad, na nivo Moldavije ili Kosova!“

„Imenovanje tužilaca u skupštinama eniteta, Distrikta Brčko i Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, a ne vlada odnosno Vijeća ministara BiH, dogovoreno je isključivo sa ciljem da se ostvari puna politička kontrola nad tužiocima i zaštiti vlastiti kriminal i kriminalci! To je najteži atak na pravnu državu, vladavinu prava i borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije“, cijene u SDA.

Simptomatično je, poručili su iz ove stranke, da je način predlaganja i imenovanja tužilaca identičan višegodišnjim namjerama i naporima Zlatka Lagumdžije da pod svoju kontrolu stavi policiju.

Decidna i detaljna razgradnja države
„Kada se ovome doda i onaj najsramniji sporazum koji je Zlatko Lagumdžija potpisao sa dva HDZ o stvaranju trećeg entiteta, onda je jasno da se radi o dovršenju Karadžiževog i Bobanovog projekta etničkog čišćenja i podjeli Bosne i Hercegovine“

„Oduzimanje nadležnosti Centralnoj izbornoj komisiji i njihov prijenos na općine, odnosno entitete, još jedna je potvrda apsolutne opredijeljenosti Zlatka Lagumdžije da do 2014. okonča podjelu BiH. Najbolji primjer je slučaj izbora u Srebrenici i pokušaji osporavanja rezultata. Da su se, prema Lagumdžijinom sporazumu, glasovi prebrojavali u Banjoj Luci, načelnik Srebrenice nikada ne bi bio Bošnjak“, poručili su iz Stranke demokratske akcije.

SDA smatra i da politička kontrola sistema javnih nabavki te vezanje mandata državnih službenika za mandat ministara vode „potpunoj politizaciji državne službe i vraćanju BiH u vrijeme od prije desetak godina“.

„Lagumdžijin sporazum vrlo je decidan i detaljan kada se radi o razgradnji države, a deklarativan i paušalan kada je riječ o konkretnim ekonomskim mjerama. Svaki poljoprivredni proizvođač u BiH zna da od onih, koji isključivo zarad ličnog interesa i koristi godinama favoriziraju i direktno rade za proizvođače iz susjednih i drugih država, ne mogu očekivati nikakvu zaštitu domaće proizvodnje!“, zaključuju u SDA.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak