Međunarodna konferencija u Ruandi: Dr. Hikmet Karčić govorio o genocidu u Srebrenici
U Kiagliju, glavnom gradu Ruande održana je dvodnevna međunarodna naučna konferencija 8. i 9. novembra pod nazivom "Etnicitet i genocid: Smjernice za politiku prevencije" u ogranizaciji Aegis Trust, Kancelarija specijalne savjetnice generalnog sekretara UN-a za prevenciju genocida, Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove i Fond Ujedinjenih naroda za mir i razvoj.
Konferencija se održava u Memorijalnom centru Kigali, uz učešće eminentnih stručnjaka iz cijelog svijeta, uključujući Gregoryja Stantona, predsjednika Genocide Watcha, Freddyja Mutanguhua, direktora Memorijalnog centra Kigali, Alice Wairimu Nderitu, specijalnu savjetnicu generalnog sekretara UN-a za prevenciju genocida, Sergea Brammertza, glavnog tužioca Rezidualnog mehanizma za krivične sudove i mnoge druge.
Dr. Hikmet Karčić, naučni saradnik Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, jedan je od učesnika konferencije. Izlagao je na temu "Genocid u Srebrenici 1995. godine" u okviru koje je govorio o povezanosti etničkih identiteta i genocida, posebno u kontekstu politike negiranja i glorifikacije genocida nad Bošnjacima.
Traži se osoba sa video snimka: Sarajlija otišao po dijete u džamiju, pa mu neko ukrao cipele
U sklopu posjete Memorijalnom centru Kigali dogovorena je buduća saradnja s Institutom za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu naročito u pogledu razmjene iskustava u naučnim istraživanjima genocida. Dr. Karčić je poklonio izdanja Instituta za bibliotečki fond Memorijalnog centra Kigali.
Dr. Karčić je pored obilaska centralnog Memorijalnog centra Kigali, uz pratnju specijalnog kustosa Maurice Kwizera, obišao i Nyamata, Ntarama i Nyanza ‒ tri lokacije masovnog stradanja Tutsija tokom genocida 1994. godine a koji su danas memorijalni centri pod okriljem vlade države Ruande.
Genocid nad Tutsima u Ruandi, sistematsko ubijanje oko milion Tutsija, počinjen je u periodu od aprila do jula 1994. godine od strane Hutu, odnosno regularne vojske i paravojnih jedinica Interahamwe i Impuzamugambi. Genocid je prekinut sredinom 1994. godine vojnim porazom vladinih snaga od Ruandska patriotskog fronta (RPF), vojnih snaga Tutsija.
Važno je istaći da je država Ruanda zajedno s Njemačkom predložila usvajanje Rezolucije o Međunarodnom danu komemoracije i sjećanja na genocid u Srebrenici na plenarnom sastanku Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 2024. godine.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.