Hoće li se političari odreći dijela luksuza i novac dati za borbu protiv korone

Nakon dužeg vremena državni zastupnici naredne sedmice konačno bi se trebali vratiti na posao, jer je tek osma sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH zakazana za petak, 15. maj.

Na dnevnom redu sjednice je i zahtjev zastupnika Damira Arnauta (Naša stranka) za razmatranje Prijedloga zakona o vanrednim mjerama štednje u institucijama Bosne i Hercegovine uslјed pandemije COVID-19 po hitnom postupku.

Kako je navedeno u Prijedlogu, ovaj zakon uvažava preporuke domaćiih i međunarodnih organizacija da se sva neprioritetna sredstva usmjere u borbu protiv COVID-19, uvažava se ekonomska i socijalna realnost u našoj državi.

Foto: Dženan Kriještorac / Radiosarajevo.ba: Damir Arnaut

Ukoliko bude usvojen, u državnoj kasi bila bi ostvarena ušteda od najmanje tri miliona maraka.

Između ostalog, predviđeno je da se u potpunosti zabranjuje upotreba sredstava za troškove reprezentacije tokom 2020. godine.

„Na reprezentaciju odlazi više od 1.000.000 KM godišnje“, naveo je Arnaut u Prijedlogu. 

Također, predviđeno je da se ukida pravo na regres za godišnji odmor, jubilarne nagrade, i naknade za obrazovanje i strudno usavršavanje svim zaposlenim u Institucijama BiH tokom 2020. godine, odnosno isplata takvih naknada do kraja ove godine.

Ovim rješenjem predviđeno je da u tekućoj godini bude ukinuto i pravo izabranih i imenovanih zvaničnika i savjetnika u institucijama BiH te svih drugih zvaničnika koje imenuje Parlament, Predsjedništvo ili Vijeće ministara BiH na stimulacije; topli obrok; naknade za prekovremeni rad, rad u neradne dane, noćni rad i rad u dane državnih praznika; naknade za odvojeni život,; dnevnice, prijevoz na posao te otpremnine za odlazak u penziju. 

Otkrivamo vrtoglave cifre: Evo koliko su parlamentarci zaradili za godinu nerada

Zastupnici i delgati u Parlamentarnoj skupštini BiH u prošloj godini, u kojoj zbog blokada nije bilo zasjedanja niti gotovo bilo kakvih drugih aktivnosti, zgrnuli su pravo bogatstvo ma ovnovu plaća, toplih obroka, paušala, naknada za odvojeni život, prijevoz, upotrebe vozila, dnevnica...

Prijedlogom je precizirano da bi do kraja 2020. godine sjednice upravnih odbora, nadzornih i drugih radnih tijela, komisija i slično, bile održavane isključivo tokom radnog vremena. Naime, dopunama Zakona o plaćama i naknadama u Institucijama BiH iz 2015. godine zabranjena je isplata naknada za većinu dlanova takvih radnih tijela kada se sjednice održavaju tokom radnog vremena.

Trenutno se na naknade za rad u ovim tijelima troši oko 1.200.000 KM godišnje. Gotovo cjelokupan iznos bi bio ušteden ukoliko bi se ta tijela sastajala tokom radnog vremena, jer je mojim zakonom iz 2015. godine zabranjena isplata naknada za rad u istim tokom radnog vremena svim osobama koje su zaposlene u instituciji vlasti na bilo kom nivou u BiH“, objašnjava Arnaut.

On predlaže i da se ograniči fizička i tehnička zaštita lica koja se posebno štite, odnosno da se ona svede na visoke funkcionere, uz uz mogućnost DKPT BiH zaštitu proširi i na druge osobe na osnovu konkretnih operativnih podataka, ukoliko bude bilo potrebe.

„Ovo je u skladu sa praksom u većini demokratskih zemalja u svijetu i izvan vanrednih okolnosti“, obrazlaže predlagač.

Njegov je Prijedlog da se do kraja 2020. godine zabrani raspolaganje sredstvima iz tekuće rezerve koja su trenutno na diskrecionom raspolaganju članovima Predsjedništva BiH u iznosu od 360.000 KM godišnje.

„Članovi Predsjedništva BiH trenutno imaju po 120.000 KM godišnje, koje uglavnom troše na politički povezana davanja“, konstatirao je Arnaut.

Također, on predlaže da službenim vozilima mogu upravljati isključivo osobe angažovane u svojstvu vozača, odnosno da se službena vozila koriste samo u najpotrebnije svrhe, čime bi se ostvarile značajne uštede na gorivu, amortizaciji...

Jednim od članova njegovog Prijedloga predviđeno je da budžetska sredstva za finansiranje političkih stranaka u 2020. godini strankama budu isplaćena maksimalno do polovine iznosa koji su dobili lani.

S obzirom da se „stezanje kaiša“ odnosi direktno na njih i njihove kolege iz političkih stranaka, bit će zanimljivo vidjeti da li će državni zastupnici naredne sedmice dići ruku za Prijedlog i u konkretnom slučaju pokazati da li su spremni odreći se dijela luksuza u kojem uživaju i uvažiti bh. realnost.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak