Halil Lagumdžija: Htio sam novi mandat da se pokuša spriječiti da troje negativaca preuzme VSTV
"Kad bih ja sam odlučivao, cijeneći moje iskustvo na poziciji sudija, ja bih tu starosnu granicu spustio, optimalna bi bila 67 godina maksimalno, ostavio bih da jedan manji broj sudija, nekih 15-20 procenata mogu ostati nosioci pravosudnih funkcija, na inicijativu suda i tužilaštva. Vjerovatno će kolege negodovati, ali...", rekao je Halil Lagumdžija, predsjednik VSTS-a BiH u mandatu na isteku, gostujući u BHT1 Uživo i komentarišući trenutnu starosnu granicu sudija u BiH.
Ustavni sud BiH je dopunio postojeća pravila što je omogućilo da sudija Ustavnog suda ostane na toj poziciji i nakon navršenih 70 godina ako do tada ne bude izabrana njegova zamjena.
Trenutnom predsjedniku VSTS-a BiH mandat ističe u februaru 2025., nakon toga na njegovo mjesto dolazi Izo Tankić. On se vraća u Sud BiH.
Oglasio se suprug preminule trudnice (27) iz BiH: 'Živote, sad si na boljem mjestu. Volimo te'
"Poslije VSTS-a idem odakle sam došao, u Sud BiH. To je moja osnovna funkcija. To nije moranje, nakon odluke da ja nisam član Vijeća, to je moranje ako želim nastaviti raditi, ja sam sudija Suda BiH. Dva su razloga bila za novi jednogodišnji mandat: novi zakon kad bude usvojen, predviđa od momenta stupanja na snagu zakona da Vijeće koje se zatekne u mandatu ostaje godinu dana na poziciji. Jako je bitno da tu godinu sjedi neko ko poznaje svu problematiku. Drugi razlog je da se pokuša spriječiti da ovo troje negativaca preuzme Vijeće", rekao je Lagumdžija.
Kaže da neprodužavanje mandata u VSTS-u nije shvatio da nije položio test, nego da iza toga stoje pojedini članovi Vijeća koji su nastojali da ga diskredituju i pokušali prikazati da je njegov mandat bio problematičan.
Halil Lagumdžija izgubio u utrci za novi mandat, Izo Tankić novi član VSTV-a
Lagumdžija nije htio govoriti o imenima tri pomenuta člana Vijeća. Naglasio je da nijedan od ta tri člana nije iz redova onih koji dolaze iz RS. Čak je rekao da su pomenuti članovi tražili podršku članova iz RS za njegovu smjenu i nisu ga dobili.
"Ne bojim se nikoga, niti se trebam bojati. Mi odgovaramo profesionalnoj zajednici i narodu, takav je koncept, zadovoljan sam radom Vijeća, pa i svojim, ali ne do kraja, moglo je i više i bolje. Nisam direktno bio pod pritiskom, ali preko određenih članova Vijeća da, jer su izabrani ili konektovani na politiku", napomenuo je.
Komentarišući procese koji su se dešavali u njegovom mndatu (predmet Respiratori, izdvajanje mišljenja Branka Perića, op.a.), predsjednik VSTS-a je podsjetio da nije prvi put da neko od sudija izdvaja svoje mišljenje, samo što je u slučaju Perića to bilo javno.
Predmet Respiratori je pravosnažno okončan, rekao je, a što se tiče montiranih procesa, istakao je da svi osumnjičeni, pa u kasnijoj fazi optuženi i osuđeni uvijek govore da su procesi bili montirani. Negirao je da ga je iko zvao povodom tih procesa ili vršio pritisak na njega, ni iz politike ni iz bilo kojih ambasada.
Govoreći o tome je li bh pravosuđe spremno voditi velike procese, rekao je da pravosuđe jeste spremno, da imamo dobre sudije i dobre tužioce koje se mogu nositi s takvim slučajevima.
"Sve je manje loših optužnica, to je jedno vrijeme bio fakat, sad već imamo mnogo bolji kvalitet, trend rasta je što se tiče optužnica za visoki kriminal, nema još uvijek dovoljno, glavni problem je u tome što izrazito mali procenat optužnica se podiže na osnovu izvještaja o počinjenju krivičnog djela koje podnose agencije za provođenje zakona, tako kažu glavni tužioci", istakao je Halilović.
Dotakao se i dosadašnjeg rada glavnog tužioca Tužilaštva BiH.
"Postoji određeni napredak, zadnje dvije do tri godine napravljen je napredak i u pitanju procesuiranja predmeta ratnih zločina, Tužilaštvo i Sud BiH se bave samo krupnim predmetima, imamo problem sa velikim brojem nedostupnih osoba koje su obično u susjednim zemljama, preduzimamo niz koraka da te osobe na bilo koji način postanu dostupne našem pravosuđu", kazao je.
Govoreći o formiranju federalnog USKOK-a, rekao je da je konkurs u toku i demantovao informacije da sudije moraju ispunjavati uslove opštinskih sudija, za razliku od tužilaca koji moraju ispunjavati uslove sa federalnog nivoa. Takođe smatra da neće biti sukoba nadležnosti između sudova sa različitih nivoa vlasti formiranjem federalnog USKOK-a.
"Neće biti suštinski velikog sukoba nadležnosti, biće toga, ali struka će to jako brzo riješiti, ja cijenim da je ovo pozitivan korak i da može samo doprinijeti borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. Tu će se birati provjereni kadrovi sa debelim iskustvom", istakao je.
Kada je u pitanju imovina tužilaca i sudaca, podsjetio je da je VSTS insistirao na usvajanju tih izmjena zakona.
"Insistirali smo na usvajanju tih izmjena zakona i uvođenju Odjela za izvještavanje. Zbog loših rješenja vlasti mi nemamo efektivan odjel, ali za očekivati je da uskoro bude. Vjerujem da jedan broj sudija i tužilaca ima šta kriti, ali ne toliki broj koliko se misli da je", naveo je Lagumdžija.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.