Dizdar posjetio povratnike u Zvorniku: "Ovdje smo na granici BiH, nećemo tolerisati zastrašivanje"

17
Radiosarajevo.ba
Dizdar posjetio povratnike u Zvorniku: "Ovdje smo na granici BiH, nećemo tolerisati zastrašivanje"

Ministar za izbjeglice i raseljena lica u Vladi Federacije Bosne i Hercegovine Nerin Dizdar posjetio je Zvornik u svjetlu nedavnih događaja koji su ponovo probudili napetosti u ovom bosanskohercegovačkom gradu na rijeci Drini.

Naime, u noći velike pobjede reprezentacije Bosne i Hercegovine nad Katarom u srijedu, 24. juna, kojom je naš nacionalni tim ostvario plasman u šesnaestinu finala FIFA Svjetskog prvenstva, "neko" se odlučio da pokvari slavlje mnogim navijačima naše reprezentacije u ovom gradu.

Nakon organizovanog gledanja u mjestu Divič, gdje inače živi veća zajednica bošnjačkih povratnika u grad koji je tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu pretrpio brutalno etničko čišćenje i genocid, fanovi reprezentacije BiH su odlučili da kraćim karuselom proslave pobjedu, kao što je to bio slučaj u mnogim gradovima u našoj domovini.

Svi pričaju o Džekinoj reakciji, oglasio se i njegov saradnik: "Za sve one željne senzacionalizma.."

Međutim, na samom izlazu iz Diviča zaustavljeni su od strane pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova manjeg bosanskohercegovačkog entiteta, nakon čega su legitimisani, pretresani i vraćeni nazad, što je faktički značilo zabranu proslave pobjede reprezentacije domovine u kojoj žive. Ovaj događaj izazvao je oštre reakcije i osude, a u većini svijeta i iskreno čuđenje s obzirom da je riječ o gradu i građanima države Bosne i Hercegovine, čija reprezentacija je ostvarila najveći uspjeh u svojoj historiji.

Tim povodom povratničku zajednicu u Diviču obišao je i Nerin Dizdar, federalni ministar za izbjeglice i raseljena lica, koji im je pružio podršku, a potom i poslao poruku, kako njima, tako i onima koji pokušavaju da zastraše sve one koji našu domovinu nose u srcu.

Policija u Zvorniku "ugasila" slavlje građana: "Je li to grijeh ako se Bošnjaci vesele?"

"Ovo su Bosanci i Hercegovci, i ti koji su, nažalost, pokušali da to isksutvo učine neugodnim su Bosanci i Hercegovci. Oni ne mogu niti trebaju da bježe od te činjenice. Ovdje smo na Drini, na granici BiH, ti ljudi također trebaju navijati za svoju državu Bosnu i Hercegovinu. Ovdje smo da pošaljemo poruku da nećemo kao sistem, kao dio ove države, kao dio njenih institucija, tolerisati da se bilo koga pokušava prestrašiti zato što navija za svoju domovinu i zato što su ponosno ono što jesu. Ovi ljudi su Bosanci, sa ponosom navijaju za svoju domovinu, kao što je ponosni Bosanac i naš Luka, i naš Stočanin Nikola Katić, kao i Bajraktarević i Edin Džeko. Poručujem ovdje svima da je konačno vrijeme da shvatimo i da prihvatimo činjenicu da je ovo domovina svih nas i da pozovemo i te ljude da se slobodno raduju uspjesima svoje domovine. Jer koliko god oni pokušavali to predstaviti drugačije, vidimo da i nekim bivšim političarima se otme pa kažu 'nisam gledao naše'. Barem priznaju tom izjavom da su naši. Mi smo ovdje sa svojima, sa našima, i ti ljudi moraju shvatiti da ne mogu izbiti emociju prema državi BiH i ljudi koji je vole, naročito kod povratnika, i ovdje sam došao da im pružim podršku", istaknuo je Dizdar.

Dizdar je dodao da "isto pravilo važi i za Zvornik kao za Čapljinu – kakav je odnos prema povratnicima i državi Bosni i Hercegovini, takav će biti i odnos Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica prema tim lokalnim zajednicama."

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (17)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak