Euro 2024 | Nizozemska dominirala nad Rumunijom i plasirala se u četvrtfinale Europskog prvenstva

0

Reprezentacija Nizozemske savladala je u utorak, 2. jula, u Munchenu Rumuniju sa 3:0 i izborila četvrtfinale Europskog prvenstva.

Rumuni su u meč ušli ofanzivno i napravili problem u nizozemskom šesnaestercu, ali se situacija raščistila.

Rumunija je prvu dobru priliku imala u 14. minuti kada je Man imao dobru poziciju, ali šutirao je neprecizno.

Sa sinom (13) krenuo na memorijalni maraton Beč-Srebrenica: "Poseban trenutak u našim životima"

Slavlje je nastupilo u 20. minuti kada je Cody Gakpo nakon sjajnog prodora zatresao mrežu Rumuna za vodstvo svoje reprezentacije.

Od tada su popularne "lale" preuzele potpunu kontrolu nad utakmicom, a sjajnu šansu su imali i u 26. minuti kada je De Vrij bio neprecizan glavom i zatresao vanjski dio mreže.

Nizozemska je mogla do gola u 32. minuti, ali u svom šesnaestercu sjajno je intervenisao Dragusin i tako spriječio vjerovatni pogodak nakon centaršuta. Xavi Simons je nakon namještanja pred kraj prvog poluvremena upropastio sjajnu priliku za šut, a mogao je udvostručiti prednost svoje ekipe.

Na poluvrijeme se otišlo sa vodstvom Nizozemske od 1:0.

Prvo uzbuđenje u drugom dijelu desilo se u 54. minuti kada je nastala pometnja u šesnaesercu Rumuna, ali Depay se nije uspio dobro snaći te se lopta odbila u ruke Nite.

Van Dijk je bio blizu pogotka u 58. minuti, ali je njegov šut glavom uzdrmao stativu.

Nova prilika uslijedila je u 63. minuti kada je Gapko sjajno povukao loptu, ali njegov šut je odbranio fenomenalni Nita. Nakon toga je Nizozemcu, u novom napadu, poništen gol zbog ofsajd pozicije.

"Lale" su imale potpunu dominaciju, a Depay je u 68. minuti lukavo šutirao ispod živod zida. Lopta je ipak otišla malo pored stative.

/ Anketa

Ko će biti novi nogometni prvak Europe?

Ogromna šansa propuštena je u 73. minuti kada je Veerman imao zicer, ali njegova lopta je otišla pored gola.

Nakon velikih šansi stigao je i novi gol u 83. minuti. Cody Gakpo je napravio nevjerovatan prodor i izvukao loptu na liniji, a onda je dodao do Malena koji na prazan gol trese mrežu.

Isti igrač je fantastičnom solo akcijom dokrajčio Rumune u 92. minuti. Nizozemska je povela 3:0.

Utakmica je završena pobjedom Nizozemske nad Rumunijom sa rezultatom od 3:0.