Staro Sarajevo: Pogledajte kako izgleda pruga kojom je vozio Ćiro i Kozija ćuprija u jesenjim bojama
Kamena kapija Sarajeva, prvi most na Miljacki s istočne strane, leži na starom carigradskom drumu, kojim se u davna doba kad su Turci vladali ovim prostorima, od Sarajeva putovalo do Stambola. Ćuprija je jedna od četiri stara mosta koji su sačuvani iz ovog vremena.
Uz Koziju ćupriju, odnosno njen nastanak, vezane su dvije legende. Prema jednoj, Koziju ćupriju je izgradio siromašni pastir Meho. Prema predaji, on je jednom prilikom primijetio kako koza nešto kopa i na tom mjestu pronašao nekoliko ćupova s blagom. To mu je omogućilo da ispuni san, ode u Carigrad i tamo se obrazuje na visokim školama, a kasnije je nagrađen titulom paše. Trošnu kolibu svoje porodice pretvorio je u raskošnu kuću, a u znak sjećanja na koze i blago koje je pronašao uz Miljacku, Meho je izgradio Koziju ćupriju.
Druga legenda govori o braći Sinanu i Mehmedu, koji su, čuvajući koze na Jarčedolima, u pećini pronašli blago. Od blaga Mehmed je izgradio Koziju ćupriju, a brat Kečedži Sinanovu džamiju na Bistirku.
Mještani Fojnice sami sanirali oko 80 posto materijalne štete nakon poplava
Smatra se da je izgrađen u doba Mehmed-paše Sokolovića u 16. stoljeću, kada su nastali i mostarski Stari, Višegradska ćuprija i trebinjski Arslanagića most.
Osim Kozije ćuprije, staro Sarajevo imalo je još jednu znamenitost - uskotračnu prugu od Sarajeva do Višegrada. Pruga je sagrađena 1906. godine, a preko Užica sa Beogradom spojena je 1928. godine. Prugom je prolazio popularni Ćiro sve do 1978. godine, a fascinantan je podatak kako je put kojim je išao voz imao čak 134 tunela.
Pogledajte u fotogaleriji portala Radiosarajevo.ba šta je naša ekipa danas zabilježila na ovim lokacijama.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.