Ženska strana metalskog sektora u BiH: "Bila sam domaćica, sada radim na mjestu brusača metala"
Snježana, Amina i Melisa, rame uz rame, sa svojim kolegama bruse, vare, obrađuju, sastavljaju metalne predmete.
One su i dio pozitivne statistike Tešnja gdje je broj zaposlenih prvi put prešao 14.000.
"Bila sam domaćica 15 godina. Radim ovdje u ovoj firmi šest godina na mjestu brusača metala. Kad sam došla raditi nisam znala puno o poslu, ali sam naučila s vremenom", kaže Snježana Martinović.
'Mi smo sada prepušteni Bogu': Jeftini izvoz za Srbiju raste, kao i cijene za domaće građane
U ovaj grad, prema sjeveroistoku BiH, sa 40.000 stanovnika, radna snaga dolazi i iz okolnih mjesta, a nedostaje još 2.000 radnika.
"Mi smatramo da veliki potencijal za nedostatak radne snage, koji se javlja u metalnom sektoru, leži zapravo u ženama i već dugo vremena se trudimo da razbijemo tu stigmu, kada je u pitanju rad žena u metalnoj industriji, da to više nije rezervisano samo za muškarce i za mušku snagu iI da to mogu biti veoma lijepi i zanimljivi poslovi i na kraju krajeva, možda bolje plaćeni poslovi za žene, nego što je to slučaj u nekim drugim djelatnostima", veli menadžerica prodaje firme Medena Commerce Selma Bradarić.
"Završila sam mašinsku školu. Neki osuđuju da to nije ženski posao. Oni to raspoređuju muški, ženski, međutim i žene se dosta snalaze - bitna je samo volja", dodaje radnica Amina Kurtić.
Više pogledajte u prilogu Radio Slobodna Evropa.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.