Wake Up, Europe: "Mi smo srcem i dušom sada uz Ukrajince"
Slike iz Mariupolja, Harkiva, Kijeva probudile su sjećanja na opsadu Sarajeva, ali i na načine kako su stanovnici glavnog grada Bosne i Hercegovine pružali otpor i kulturom.
Trideset godina poslije preživljavanja najduže opsade nakon Drugog svjetskog rata, iz Sarajeva šalju poruke podrške Ukrajini, prenosi Radio Slobodna Europa.
Bojan Hadžihalilović autor je plakata "Wake Up, Europe". Prije 30 godina pozivao je da svijet pomogne Bosni i Hercegovini da preživi. Danas to radi za Ukrajinu.
Iz inspekcije u Sarajevu se oglasili o neradnoj nedjelji: Slijede kontrole i kazne do 15.000 maraka
"Sam taj plakat govori neku tužnu simboliku. 'Wake Up, Europe!' 1992. Mi na neki način dajemo jedan vapaj. Tražimo da nam neko pomogne. Evo 2022. To se dešava u Ukrajini. Mi smo srcem i dušom sada uz Ukrajince, uz Kijevljane, uz sve one koji su, zapravo, napadnuti", rekao je ugledni bh. dizajner i predavač na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu Bojan Hadžihalilović.
Hadžihalilović je prije više od tri decenije bio jedan od osnivača dizajnerskog studio - Design TRIO Sarajevo (zajedno sa Dalidom Hadžihalilović i Lejlom Mulabegović Hatt). Radovi grupe Trio i Fabrika su publicirani u magazinima: "Graphis", "Print", "How", "Step inside Design", "Life", "Newsweek, "The Face", "Creative Review", "Art Press", "Print", "Flash Art", kao i publikacijama "Anatomy of Design", "Innovative Promotions at Work", "The Design of Dissent", "Graphic Agitation II", "Evil doesn't live Here", "Political posters in Central and Eastern Europe 45-95", "Bound les Borders"…
Zajedništvo, stvaralaštvo, želja za životom i slobodom su, kaže Bojan, vrijednosti koje su ih održale tokom opsade glavnog grada Bosne i Hercegovine, koja je trajala 1425 dana.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.