Vlasti u KS prijavljene zbog odluke da subvencioniraju cijenu plina za građane!

E. Halimić

Vijeću za državnu pomoć BiH, ali i Evropskoj energetskoj zajednici (EEZ) upućena je prijava protiv Vlade Kantona Sarajevom ali i Skupštine Kantona Sarajevo, saznaje portal Radiosarajevo.ba.

Naime, prijava je upućena zbog odluke ove dvije institucije da subvencioniraju cijenu plina za privrednike i građane u KS.

Foto: Screenshot: Zaključak Vlade KS od 10. juna 2019. godine

Podsjećamo, Vlada KS je na osnovu člana 26. i 28. stav (4) Zakona o Vladi Kantona Sarajevo na 23. sjednici održanoj 10. juna 2019. godine, donijela zaključak da će subvencionirati dio cijene KJKP “Sarajevogas” d.o.o. Sarajevo u periodu od 1. septembra 2019. godine do 31. decembra 2019. godine za iznos povećanja cijene plina, s ciljem da se fakturisana cijena prema kategorijama kupaca Sarajevogasa održi na nivou do 1. maja 2019. godine, navedeno je u odluci Vlada KS.

Foto: Admir Kuburović / Radiosarajevo.ba: Skupština KS

Međutim u prijavi protiv Vlade i Skupštine KS se navodi da “ova subvencija se dodjeljuje neodređenom broju građana i privrednih subjekata čime se narušava tržišna konkurencija davanjem prednosti jednom subvencioniranom energentu u odnosu na druge energente. Pored ovoga, stvaranjem ovog rashoda u kantonalnom budžetu stavljaju se u povoljniji položaj oni privredni subjekti koji koriste prirodni gas i koji preuzimanjem prirodnog gasa putem Sarajevogasa imaju prirodni gas koji je ispod cijene koštanja, a pokriće ove razlike u cijeni bit će subvencioniran iz budžeta KS, dakle i novcem građana koji uopće ne koriste prirodni gas”, navedeno je u prijavi.

Dodaje se da ovo znači da će pojedinim privrednim subjektima u KS biti manja cijena prirodnog plina u odnosu na kupce koji koriste isti u Zvorniku ili Zenici ili Visokom, te da će Vlada KS budžetskim novcem pokrivati razliku između cijene koja je važila do 1. maja 2019. godine, 495 KM za 1000 kubnih metara plina i cijene koja će važiti poslije ovog datuma, a to je 640 KM za 1000 kubnih metara plina.

“Za primjenu ovog zaključka, a kako bi cijena ostala na nivou prije 1. maja ove godine iz budžeta KS bit će izdvojeno 8.000.000 KM. Sve navedeno je u direktnoj suprotnosti sa preuzetim obavezama BiH prema Energetskoj zajednici jer prema tim obavezama zabranjeno je subvencioniranje na način kako je to utvrdjeno usvojenim zaključkom. Ovo praktično znači da naredna odluka može biti da se budžetskim novcem subvencioniraju drugi energenti čime bi se ušlo u beskonačni krug narušavanja tržišne utakmice ili subvencioniranja odabranih energenata po slobodnom nahođenju.

Istovremeno, u drastično nepovoljniji položaj stavljaju se ostali kantoni koji nemaju takvu finansijsku moć da subvencioniraju ovu razliku u cijeni čime se građani, ali i privredni subjekti sa tih područja stavljaju u neravnopravni položaj i narušava se tržišna utakmica”, istaknuto je u prijavi upućenoj Vijeću za državnu pomoć, ali i Evropskoj energetskoj zajednici.

Nadalje se ističe da FBiH je jedinstven ekonomski prostor i ne bi trebalo da bude od značaja koliko je koji kanton “bogat” pa da se iz te činjenice bogatijeg kantona subvencionira jedan privredni subjekt u KS, a ne na primjer Fabrika Mittal u Zenici.

“Namjera Vlade KS ili Skupštine KS je plemenita, ali ista se realizuje na nezakonit način i protivno svim zakonskim propisima. Ista plemenita namjera se može realizirati na potpuno drugi način, a u KS živi veliki broj građana koji uopće nisu u stanju socijalne potrebe, te velili broj privrednih subjekata koji ostvaruju dobit i kojim ne treba nezakonita državna pomoć”, ističe prijavitelj.

Podsjećamo, Zakon o sistemu državne pomoći u BiH usvojen je na 21. sjednici Zastupničkog doma Parlamenta BiH, održanoj 3. februara 2012. godine, i na 12. sjednici Doma naroda Parlamenta BiH, održanoj 3. februara 2012. godine. Donošenje ovog zakona je bio uslov iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i Privremeni sporazum o trgovini i trgovinskim pitanjima između Evropske zajednice i BiH te sporazuma CEFTA 2006, kao i Sporazuma o osnivanju energetske zajednice Jugoistočne Evrope.

 

Foto: Screenshot: Član 5. Zakona o sistemu državne pomoći u BiH

Članom 5. ovog Zakona propisano je da je neodobrena ona državna pomoć koja “u bilo kojem obliku narušava ili prijeti da naruši tržišnu konkurenciju davanjem prednosti određenim privrednim subjektima, proizvodnji ili trgovini određenih proizvoda ili pružanju određenih usluga, u mjeri u kojoj to može uticati na ispunjavanje obaveza Bosne i Hercegovine u međunarodnim sporazumima”.

Iz Vijeća za državnu pomoć na ovu prijavu odgovorili su da će “Vijeće za državnu pomoć BiH u narednom periodu preduzeti mjere i radnje u skladu sa Zakonom o sistemu državne pomoći u BiH”.

Na upit portala Radiosarajevo.ba iz Evropske energetske zajednice odgovorili su:

Foto: Evropska energetska zajednica: Barbora Poyner

“Mogu potvrditi da su nam se ovim povodom obratili sudionicima na tržištu. Trenutno procjenjujemo primljene informacije”, kazala je za naš portal glasnogovornica EEZ-a Barbora Poyner.

Prema našim saznanjima, Sekretarijat EEZ-a je analizirao prijavu koja im je upućena protiv odluke Vlade KS i Skupštine KS, te da je u pripremi pismo koje će biti upućeno na adresu kantonalne vlade u Sarajevu.

Ovim povodom kontaktirali smo i ministra komunalne privrede i infrastrukture KS Srđana Mandića.

FOTO: AA: Ministar komunalne privrede i infrastrukture KS Srđan Mandić

“Ovu informaciju svakako treba provjeriti. Ono što u ovom trenutku mogu potvrditi da na adresu Ministarstva, ali i Vlade Kantona Sarajevo nije stigla ova prijava”, kazao je ministar Mandić za Radiosarajevo.ba.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak