U bolnicama u FBiH nestalo lijeka za hemoterapiju, mnogi pacijenti se našli u bezizlaznoj situaciji
Onkološki pacijenti svakodnevno vode izuzetno tešku borbu sa svojom bolešću zbog koje se potpuno promijeni način života. Nažalost, borbu moraju voditi i sa zdravstvenim institucijama kako bi dobili potrebne uslove koji su im zakonom obezbijeđeni.
Jedan od novih problema za onkološke pacijente jeste nestašica lijeka pod nazivom Paclitaxel, koji se koristi u hemoterapiji. O tome su obaviješteni krajem marta, a informaciju o tome kada će lijek ponovo biti dostupan nisu dobili. Međutim, ukoliko pacijenti sami kupe lijek, isti im može biti i refundiran i apliciran.
Ovo su za Radiosarajevo.ba potvrdili iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH.
Da se naježiš: Bogat repertoar patriotskih pjesama pred utakmicu BiH - Hrvatska u Sarajevu
"Trenutno postoji nestašica lijeka Paclitaxel. U toku je novi postupak javne nabavke za ovaj lijek, tako da se u narednom periodu može očekivati snabdijevanje zdravstvenih ustanova istim", kazali su nam iz Zavoda, ne naglašavajući kada se moće očekivati završetak ovog postupka.
Dalje su poručili da u slučaju kupovine lijeka, Zavod omogućava pacijentima pravo na refundaciju kupljenog lijeka, uz priloženu medicinsku dokumentaciju i potvrdu kliničkih apoteka da zdravstvena ustanova u tom trenutku nije imala lijek koji se nalazi u Odluci o Listi lijekova Fonda solidarnosti Federacije BiH, a koja se finansira sredstvima fonda solidarnosti Federacije BiH.
Srce za djecu oboljelu od raka: 'Daruj krv, budi opet njihov heroj'
Međutim, Paclitaxel se ne može naći u svakoj apoteci, a pri tome je skup. Jedna onkološka pacijentica, s kojom smo razgovarali, rekla nam je da je lijek pronašla u Istočnom Sarajevu, a njena doza, koja joj je potrebna jednom sedmično, košta 470 maraka.
Dakle, pacijenti kojima je imunitet jako oslabljen, koji prolaze kroz hemoterapiju, moraju obići desetine apoteka kako bi pronašli lijek, a mnogi od njih ne mogu ga sebi ni priuštiti. Dodatna otežavajuća okolnost jeste da su količine ovog lijeka na tržištu ograničene, a broj pacijenata je velik.
Kako je za naš portal kazala pacijentica, ona se obratila Zavodu za zdravstvo, gdje su joj pojasnili "da je problem tender".
Svjetski dan dobrovoljnih davalaca krvi – Daruj krv spasi život!
Na pitanje zašto je došlo do nestašice lijeka i kada se može očekivati da lijek ponovo stigne u zdravstvene ustanove ni pacijenti, ni mi od Zavoda nismo dobili odgovor.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.