Tvoja kosa – moja kosa: Sarajlije podržale djecu oboljelu od raka
Odziv građana je bio zaista veliki, ne samo da doniraju kosu, nego i da se ošišaju u znak solidarnosti sa djecom koja tokom liječenja od raka uglavnom ostanu bez kose.
Današnja akcija je nazvana Tvoja kosa – moja kosa i samo je jedna od aktivnosti kojom udruženje obilježava 15. februar - Međunarodni dan djece oboljele i liječene od raka.
Fikret Kubat, potpredsjednik i projekt menadžer Udruženja Srce za djecu oboljelu od raka u FBiH naglasio je da je prevashodni cilj da se dođe do toga da perike za oboljelu djecu izrađuju u BiH, a ne da se moraju uvoziti iz inostranstva.
“U povodu 15. februara organizovali smo niz aktivnosti, a jedna od njih je upravo Moja kosa – tvoja kosa. Svi građani koji žele da daju podršku dječici, koja prolaze kroz težak period u životu, bore se da pobijede velikog neprijatelja rak, mogu im šišanjem dati podršku. Oni koji žele doniraju kosu, koja je duža od 30 centimetara i nije tretirana, mogu to učiniti i danas i nakon ove akcije. Udruženje planira da u kontinuitetu nastavi sa izradom perika, tako da ćemo raditi na edukaciji vlasuralja, kako ne bi morali da ih donosimo iz regiona ili Amerike, nego da ih pravimo kod nas“, kaže Kubat.
Dodao je da je udruženje imali brojne pozive građana da doniraju kosu za dječje perike, što ih je i potaklo da organizuju akciju Tvoja kosa – moja kosa.
“Ovo je jako zanimljiva akcija. Vjerujemo da će se u njoj prepoznati i donatori i institucije vlasti. Naime, vlasuraljski zanat u BiH izumire, pa je ovo prilika da ga oživimo. Pozivu da učestvuju u ovoj akciji odazvali su se mnogi sarajevski frizeri i na tome im hvala“, zaključio je Kubat.
Lejla Kamerić, predsjednik Udruženja Srce za djecu oboljelu od raka naglašava da je svake godine u prosjeku 55 do 60 novooboljele djece, što je svjetski prosjek.
“S obzirom da je dječji rak jako rijetka bolest i da generalno jako malo populacije obolijeva od toga, a da je bolest koja može izazvati teške posljedice i smrt, mi smo tu da kao udruženje podignemo svijest o tome. Pokušavamo ukazati na to da ta djeca postoje, da ta bolest postoji i da treba neko da oprati pažnju na to. Ta djeca trebaju poseban tretman, pristup inovativnoj medicini, potrebno je sanirati i prepoznato posljedice na odgovarajući način. Uostalom potrebna je pomoć cijeloj familiji“, istakla je Kamerić.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.