Šta ako vam na putovanju u inostranstvo ukradu pasoš?

0
Radiosarajevo.ba

Svako putovanje u inostranstvo donosi mnogo uzbuđenja i najčešće rezultira lijepim uspomenama kojih se sjećamo godinama. Ipak, neke nepredviđene okolnosti na koje ne možemo uticati, mogu nam pokvariti dugo planirani užitak.

Za velike europske metropole sve češće se veže problem džeparenja koji je najprisutniji na mjestima koje turisti najčešće posjećuju.

Organizirane grupe kradljivaca razvile su nebrojene metode kako se dočepati vrijednosti koje turisti nose sa sobom. Najčešće su na meti torbice ili ruksaci koje turisti ostavljaju na naslonima stolica u restoranima, klupama na ulici ili u trgovačkim centrima, ne obraćajući pažnju na njih.

Titove brigade lopatom izgradile 242 km pruge za 7 mjeseci, vlast danas ne umije popraviti 80 metara

Krađe se najčešće dešavaju dok se žrtve bave posmatranjem znamenitosti, fotografiranjem, uživanjem u hrani i piću, isprobavanjem cipela ili odjeće, googlanjem ili orijentacijom na google mapi. Česta su i klasična džeparenja, odnosno krađa novčanika ili mobitela iz džepova vlasnika.

Posljedice krađe mogu donijeti neprijatnost vlasniku, dodatne finansijske troškove i administrativne probleme.

Jeste li čuli za 'zlatne pasoše'? Ljudi ih 'plaćaju' i do 1.500.000 KM

Kako biste smanjili mogućnost i posljedice krađe, potrebno je voditi računa o sljedećem:

  • Prije putovanja uvijek napravite kopije svojih kartica i putnih isprava i pohranite ih na elektronski oblak. To vam može olakšati pristup podacima ukoliko bude potrebno. Dobro je kopije ostaviti i kod osobe u koju imate povjerenja.
  • Karte za putovanje takođe imajte kopirane i spašene na različitim mjestima. 
  • Vrijednosti i dokumente najbolje je ostaviti u hotelskom sefu prilikom obilaska grada. Nije potrebno da sa sobom nosite sve bankovne kartice, ili sve dokumente ukoliko uz sebe imate ličnu kartu.
  • Vrijednosti koje trebate imati uz sebe najbolje je nositi u torbici koja je uz tijelo, s prednje strane i nad kojom imamo kontrolu.
  • Budite posebno pažljivi ukoliko vas neko od prolaznika zaustavi s nekim pitanjem ili se ‘slučajno’ sudari s vama. Vrlo moguće da radi u timu i dok vas jedna osoba zapričava ili vam se izvinjava, ostatak tima je ‘u akciji’.

Ako se ipak desi krađa ili gubitak dokumenata, ovo su koraci koje trebate odmah poduzeti:

  • Bez oklijevanja prijavite policiji krađu i sačinite zapisnik koji ćete sačuvati kao dokaz. Policiji ostavite kontakt na kojem vas mogu pronaći u slučaju pronalaska ukradenih stvari.
  • Otkažite bankovne kartice.
  • Prošećite okolnim sporednim uličicama i obratite pažnju da ostatak vaših dokumenata nije odbačen. Nekada se desi da kradljivci uzmu samo novac a ostalog ‘tereta’ se oslobode kod prvog kontejnera.
  • Ako vam je ukraden pasoš, potrebno je javiti se u konzularno predstavništvo Bosne i Hercegovine.
  • Objasnite situaciju i zatražite termin za izdavanje privremenog putnog dokumenta (Traveling certificate) koji će vam trebati za povratak kući i bez kojeg ne možete preći granicu. Ovo može značiti i putovanje u grad u kojem je smještena ambasada ili konzulat, a koji je udaljen od mjesta gdje vam se desila nezgoda. Izdavanje putnog lista obično se može završiti u jednom radnom danu. Ne zaboravite ponijeti policijski zapisnik i fotografije.   
  • Nakon povratka u domovinu započnite procedure za izdavanje novih dokumentata.

Iako ne postoji mjesto za koje se može reći da je potpuno sigurno od kradljivaca, neki gradovi se izdvajaju po opasnosti džeparenja.

Na vrhu liste najčešće su Pariz, Rim, Milano, Barcelona, Amsterdam, Prag, Sevilla, Firenca, Lisabon i Berlin, a lokacije s najviše rizika su upravo one koje su i najatraktivnije za turističke obilaske.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak