Promovirano Vijeće za rodnu ravnopravnost na Univerzitetu u Sarajevu

5
Promotivni tekst

Nakon što su 6. oktobra 2021. godine potpisani memorandumi o saradnji Transkulturne psihosocijalne obrazovne fondacije sa 17 univerziteta iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore uz pokroviteljstvo Ambasade Ujedinjenog Kraljevstva, Senat Univerziteta u Sarajevu je na 42. redovnoj sjednici održanoj 27. 10. 2021. godine, donio Odluku kojom se osniva Vijeće za rodnu ravnopravnost Univerziteta u Sarajevu. Vijeće za rodnu ravnopravnost Univerziteta u Sarajevu osnovano je s ciljem prevencije i borbe protiv rodno zasnovanog nasilja, diskriminacije, i seksualnog uznemiravanja, te osiguranja integriteta i kvaliteta u visokom obrazovanju.

U okviru promocije Vijeća za rodnu ravnopravnost i projekta UNIGEM obratili su se rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj, koordinatorica Vijeća za rodnu ravnopravnost Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Jasna Kovačević i direktorica TPO fondacije prof. dr. Zilka Spahić-Šiljak.

Rektor prof. dr. Rifat Škrijelj je naglasio da je izuzetna štetnost rodne neravnopravnosti, rodno zasnovanog nasilja i seksualnog uznemiravanja neupitna, bez obzira na njihov oblik i dio zajednice u kojem se pojave, te istakao: "Njihovo postojanje u sferi visokog obrazovanja je posebno opasno zbog toga što univerziteti nisu samo institucije za sticanje znanja, već i bastioni slobodne, napredne misli i mjesta gdje se mladim naraštajima pomaže da postanu bolji ljudi". Također, naglasio je da rad Univerziteta u Sarajevu smatra ne samo poželjnim, već prijeko potrebnim, te izrazio spremnost akademske zajednice Univerziteta u Sarajevu da preuzme inicijativu i pokrene dugoročnu borbu protiv svih oblika rodno zasnovane neravnopravnosti.

BBC: "Htjeli ste Veliku Srbiju, to je počelo rat na Balkanu". Vučić: "Sad sam drugačiji"

Koordinatorica Vijeća prof. dr. Jasna Kovačević je navela da već dugo postoji potreba za osnivanjem Vijeća za rodnu ravnopravnost, pogotovo zbog toga što visokoškolske institucije imaju itekako važnu odgovornost kada su u pitanju društveni problemi.
"Nadam se da će Vijeće za rodnu ravnopravnost potaknuti nešto intenzivniji dijalog o gorućim problemima bh. društva koji se tiču rodne diskriminacije, posebno rodno zasnovanog nasilja, s obzirom na problematiku koja je prisutna u našem društvu – povećanu incidencu femicida i rodno zasnovanog nasilja, posebno u periodu Covid-19 pandemije koja je poput velike lupe uvećala sve one društvene anomalije i probleme koji imaju rodnu dimenziju. Koordinatorica Vijeća profesorica Kovačević je navela da je Vijeće za rodnu ravnopravnost sebi zadalo dosta ambicioznih ciljeva, te dodala: „Dobra je vijest da je na Senatu usvojen Akcioni plan za rodnu ravnopravnost Univerziteta u Sarajevu na što smo veoma ponosni. Radili smo dugo na ovom dokumentu zajedno sa kolegicama iz UN Women i kolegicama iz Centra za istraživanje i razvoj na Univerzitetu u Sarajevu. Zajedničkim naporima uspjeli smo da definiramo Akcioni plan za rodnu ravnopravnost u okviru kojeg su predviđene aktivnosti koje targetiraju pitanje edukacije kako nastavnog i administrativnog osoblja, tako i studenata i studentica upravo o problematici rodne diskriminacije i rodno zasnovanog nasilja."

Foto: UNSA / Promovirano Vijeće za rodnu ravnopravnost

Direktorica TPO fondacije prof. dr. Zilka Spahić-Šiljak navela je da je Transkulturna psihosocijalna obrazovna fondacije nosilac projekta "University and Gender Mainstreaming – UNIGEM", te da će u naredne četiri godine raditi sa 17 univerziteta u BiH i regiji na integriranju rodne ravnopravnosti u visokom obrazovanju. "Smatramo to vrlo bitnim, jer po prvi put radimo sistemski, uvodimo mehanizme, pripremamo gender akcione planove, pratimo primjenu i posebno što je važno – insistiramo na prevenciji i izgradnji jedne nove opće, organizacione kulture u visokom obrazovanju u kojoj neće biti prihvatljivi seksizmi, mizoginija, sabotaže ili bilo koji oblik diskriminacije po bilo kojem osnovu. Dakle, gradiće se jedna nova kultura kroz ovaj sistem", istakla je direktorica Spahić-Šiljak, te izrazila zadovoljstvo što se nastavlja put na Univerzitetu u Sarajevu koji je već davno započeo i sa rodnim i religijskim studijama i studijama ljudskih prava, te da je ovo sada jedan slijed svega onoga što je do sada urađeno, ali na jedan sistemski način.

Vijeće za rodnu ravnopravnost Univerziteta u Sarajevu čine slijedeće članice i članovi:

  1. Prof. dr. Jasna Kovačević, koordinatorica Vijeća, Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu
  2. Prof. dr. Ajla Demiragić, članica, Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu
  3. Prof. dr. Valida Repovac, članica, Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu
  4. Prof. dr. Nedžad Korajlić, član, Centar za ljudska prava Univerziteta u Sarajevu
  5. Prof.dr. Marija Lučić-Ćatić, članica, Fakultet za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu
  6. Prof. dr. Amila Ždralović, članica, Pravni fakultet Univerziteta u Sarajevu
  • Administrativno-stručna podrška Vijeća: dr. sc. Gaj Trifković, Centar za ljudska prava Univerziteta u Sarajevu.

Zadatak članova Vijeća je da u saradnji sa potpisnicama Memoranduma o saradnji u okviru projekta "University and Gender Mainstreaming – UNIGEM" i drugim partnerima i korisnicima UNIGEM projekta priprema i provodi obaveze Univerziteta u Sarajevu utvrđene navedenim Memorandumom.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (5)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak