Održana akademija povodom godišnjice smrti Alije Izetbegovića

AA
Povodom 14. godišnjice smrti Alije Izetbegovića, prvog predsjednika Republike Bosne i Hercegovine, večeras je u Narodnom pozorištu u Sarajevu održana Akademija na kojoj je poručeno da on nije bio samo političar, nego i mislilac i pisac.

Podsjećeno je na život i djelo rahmetli predsjednika kao i na značaj koji je imao za državu BiH. Akademiji su prisustvovale brojne ličnosti iz političkog i javnog života BiH, između ostalih, i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović i predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić

Direktor JU Muzej "Alija Izetbegović", Adnan Žiško, podsjetio je u obraćanju prisutnima da je organizator Akademije Muzej koji je otvoren prije deset godina. Podsjetio je da su iza njih brojne aktivnosti te da su posebno ponosni na rad s mladim ljudima. 

Mirko Pejanović, profesor i dopisni član Akademije nauka i umjetnosti BiH, podsjetio je na prve početke, dane i godine kada je Alija Izetbegović došao na političku scenu. 

"Alija Izetbegović dolazi na političku scenu u BiH u prvoj polovini 1990. godine. Svoju političku aktivnost započinje izborom za predsjednika Stranke demokratske akcije u maju 1990. godine. Nakon što su provedeni višepartijski parlamentarni izbori, u novembru 1990., Alija Izetbegović je izabran za predsjedavajućeg Predsjedništva RBiH", kazao je Pejanović.

Podsjetio je da se Sarajevo od aprila 1992. godine nalazilo pod opsadom i granatiranjem, sve do 1995. godine.

"Alija Izetbegović i ratno Predsjedništvo RBiH je imalo dva izbora: kapitulirati pred moćnom vojnom silom ili organizovati otpor. Odabrano je ovo drugo. Formirana je Armija RBiH", kazao je Pejanović u obraćanju prisutnima. 

Istakao je da je 1995. godine potpisan Dejtonski mirovni sporazum, kojim je BiH ušla u historijski period izgradnje mira

Alija Izetbegović bio je prvi predsjednik međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine i vrhovni komandant Armije RBiH tokom agresije na BiH.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak