Običaj šarenih svijeća u Sarajevu: Tradicija koja budi uspomene i čuva kulturno naslijeđe

1
A. M.

U srcu Sarajeva, jedan običaj ne prestaje da živi kroz generacije - običaj kupovine i paljenja šarenih svijeća za vrijeme mubarek noći.

Svaka čaršija nosi svoju priču, a ovaj običaj je postao simbol zajedništva i tradicije među Sarajlijama.

Priča o šarenim svijećama seže duboko u historiju grada, a neki izvori spominju da potiče još iz doba dolaska Osmanlija na ove prostore.

Trump nominovao državnu advokaticu: "Iskusna je i stroga prema kriminalu"

Prema jednoj legendi, hadži Mahbub, koji je došao iz gradića Hada između Mekke i Džede, navodno je prenio običaj šarenih svijeća iz hrama Kabe.

On je tvrdio da je ovo autentičan arapski običaj koji je preživio vijekove i pronašao dom u srcu Sarajeva.

Danas, ove svijeće se ne samo kupuju i pale tokom posebnih prigoda kao što su mubarek noći i ramazan, već predstavljaju snažnu emotivnu vezu sa prošlošću.

FOTO: Radiosarajevo.ba: Šarene svijeće

Mnogi ih kupuju kako bi oživjeli uspomene na djetinjstvo i mirnije dane, čuvajući tako svoje kulturno naslijeđe i prenoseći ih na naredne generacije.

U dućanima, šarene svijeće se često prodaju kao simbol tradicije i emotivnog vezivanja za Sarajevo.

Poznato kada se klanja bajram-namaz u Sarajevu

Njihova popularnost ne jenjava, jer privlače kako starije koji se sjećaju davnih dana, tako i mlade koji žele otkriti i sačuvati bogatu kulturnu baštinu svoga grada.

Običaj šarenih svijeća u Sarajevu nije samo ritual paljenja svjetlosti, već je i priča o povezanosti sa prošlošću, očuvanju tradicije i trajnom sjećanju na lijepe trenutke života u ovom jedinstvenom gradu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak