Neprovođenje bolonjskog procesa na Sarajevskom univerzitetu
Radiosarajevo.ba
Najveći problem studenata jest nepravilno ili polovično provođenje bolonjskog procesa, istaknuto je danas na okruglom stolu, koji su organizirali premijer Kantona Sarajevo Besim Mehmedić i ministar obrazovanja i nauke KS-a Safet Kešo.
Na okruglom stolu o temi "Položaj i prosperitet studenata Univerziteta u Sarajevu" studenti su iznijeli svoje probleme, predstavnici Kantona će na osnovu toga napraviti strategiju raspodjele sredstava koja su za ovu godinu izdvojena iz budžeta.
"Otvorit ćemo pitanja u direktnom razgovoru s premijerom Kantona Sarajevo te dati priliku studentima da iskažu svoje probleme, pokušati naći odgovore te izvući zaključke jer je to jedan od najvažnijih segmenata društva. Potrebno je donijeti zakon o studentskom udruživanju i zakon o visokom obrazovanju", kazao je Almir Mašala, pomoćnik za visoko obrazovanje ministra obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo.
Ove godine iz budžeta Kantona izdvojeno je 65.480.400 KM za visoko obrazovanje, dok je za nauku izdvojeno 40 miliona KM. Na današnjem okruglom stolu bit će utvrđeni prioriteti gdje bi se taj novac trebao utrošiti.
Studenti na farmaceutskom fakultetu imaju, kako kažu jako loše uvjete za rad, pa se nadaju da će na ovom stolu uspjeti iznaći rješenja da bi im se osigurao novac za uređenje zgrade. Na fakultetu zdravstvenih nauka imaju problem s provođenjem bolonjskog procesa, jer od pet smjerova koliko ih ima, četiri imaju zvanje inžinjera nakon završenog fakulteta, dok opći smjer ima zvanje diplomirane medicinske sestre, obrazlagali su predstavnici asocijacija studenata pojedinih fakulteta.
"Fakulteti koji su prihvatili bolonjski proces nemaju adekvatne uvjete za obavljanje bolonjskog procesa. Nema zakona o studentskom udruživanju koji je potreban da bi stvorili položaj u društvu. Ostvarili smo saradnju s ministarstvom obrazovanja i treba da se odredi komisija koja će biti zadužena za pisanje i kasnije za provođenje zakona, ali sve to je tek u proceduri i na dugom štapu", kazao je Velid Alibašić, uime studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu.
Studenti su u pismenoj formi podržali štrajk svojih profesora, ali pod uvjetom da cijenu ne plate studenti. Kazali su da ih neće podržati, ukoliko dođe do otkazivanja predavanja ili ukidanja ispitnih rokova.
Parlament studenata je pokrenuo projekt anonimnog anketiranja studenta, ali zbog nedostatka novca nije u mogućnosti to provesti. Anketom bi se utvrdili zahtjevi i problemi studenata. Kako kažu s Rektoratom imaju dobru saradnju, ali Kanton im još nije odobrio finansijska sredstva.
"Organizirao sam ovaj okrugli sto kako bih saznao koji su najveći problemi studenata jer mi stariji treba da im pripremimo bolji teren za njihovu budućnost. Prioritetni zadatak vlasti u državi je obrazovanje i ono mora da ima zakonodavstvo i da daje prave rezultate", rekao je premijer Kantona Sarajevo Besim Mehmedić.
Kazao je da su ga iznenadile pozicije akademske zajednice u odnosu na ono što bi ona trebala biti.
"Pokušat ćemo ispuniti zahtjeve Univerziteta kako ne bi došlo do štrajka on ne bi bio u redu u odnosu na situaciju u kojoj se nalazimo. Generalno profesori traže ujednačavanje plata, ali u malim zahtjevima ima nešto drugo i u tome moram da budem oprezan. Detalji kolektivnog ugovora su bitni, a on sam po sebi nije sporan", kazao je premijer dodajući da ne postoji problem koji se može riješiti tek tako i ne bi bilo dobro da studenti u tome ispaštaju.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.