Kovačević: Nepotvrđivanje presude u mom slučaju izazvalo bi značajne političke potrese širom Evrope!
Pred Velikim Vijećem Evropskog suda u Strazburu jučer je obavljeno saslušanje u predmetu "Kovačević" po žalbi države Bosne i Hercegovine na prvostepenu presudu. Riječ je o posljednjoj u nizu presuda Evropskog suda za ljudska prava koje tretiraju problem diskriminacije u ustavnom poretku naše zemlje. Sud će nakon što razmotri iskaze, konačnu odluku donijeti u proljeće iduće godine.
Nakon saslušanja, za portal Radiosarajevo.ba govori Slaven Kovačević, glavni akter borbe za bolju Bosnu i Hercegovinu, doktor političkih nauka i savjetnik člana Predsjedništva BiH Željka Komšića.
Branio sam BiH
Radiosarajevo.ba: Uvaženi g. Kovačević, kako vidite saslušanje pred Europskim sudom i kakve utiske nosite? Kakva su Vaša očekivanja?
Nova saobraćajna nesreća u BiH: Automobil sletio s puta zbog loših guma
Kovačević: Moji su utisci pozitivni, jer sam imao priliku da dodatno, zajedno sa mojim timom, obrazložim argumentaciju oko nedostatka aktivnog biračkog prava. To je jedan od temeljnih principa kako iz Evropske konvencije o ljudskim pravima, tako isto i iz Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima.
Moja su očekivanja vezana za primjenu tih standarda propisanih međunarodnim aktima, odnosno, ako to neko osporava Bosni i Hercegovini, na nekom "sui generis" nivou, taj isti neko mora biti svjestan implikacija koje takvo osporavanje međunarodnih standarda, posebno onih evropskih, može imati po region, ali i puno šire.
Radiosarajevo.ba: Kako ste kao Bosanac doživjeli nastup agentice Monike Mijić i bh. delegacije?
Pogledajte šta se dešavalo u Strasbourgu na saslušanju u slučaju Kovačević
Kovačević: Nekako se stvorio utisak da sam, zajedno sa mojim timom, zapravo ja bio taj koji brani interese Bosne i Hercegovine, insistirajući na evropskim standardima, dok su suprotne strane vidno radile u korist susjednih zemalja. To nije samo moj utisak, već je to utisak svih onih koji su pregledali snimku događaja i javili mi se da mi to kažu.
Radiosarajevo.ba: Kazali ste tokom jučerašnjeg saslušanja da Ured visokog predstavnika (OHR) i Republika Hrvatska čine sve da zaustave promjenu izbornog sistema zasnovanog na etničkim pravima, na koji način se to, evo, konkretno manifestira u Vašem slučaju?
Kovačević: Veoma jednostavno. Želim glasati za sve kandidate za Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, bez obzira na etničku pripadnost kandidata ili mjesto njihovog življenja i, isto tako, želim da glasam za delegate za Dom naroda Bosne i Hercegovine, bez obzira i na njihovu etničku pripadnost i mjesto prebivališta ili da se, jednostavno, primijeni Mišljenje Venecijanske komisije o Bosni i Hercegovini iz 2005. godine. Tek tada imali bismo puno aktivno biračko pravo, a samim tim i punu demokratiju.
Radiosarajevo.ba: Visoki predstavnik Christian Schmidt se na kraju nije pojavio pred Sudom no kakvom vidite njegovu ulogu u procesu?
Kovačević: Moje je mišljenje da se radi o jako pristrasnom visokom predstavniku, što je rezultat niza njegovih političkih poteza. Ne možete se oteti utisku da on aktivno radi u korist jedne političke stranke (HDZ), a paralelno tome i na provedbi interesa susjedne Republike Hrvatske. Takva je percepcija izgrađena, ne mojom ili vašom voljom, već potezima visokog predstavnika.
Ko je platio Schmidtove advokate?
Radiosarajevo.ba: Uzgred, jesmo li na koncu saznali ko je platio britanske advokate za račun OHR-a?
Kovačević: Ja nisam, niti se mislim time baviti. Poslao sam svoj dopis svim članicama Upravnog odbora Vijeća za implemetnaciju mira (PIC), i to ih pitao, tako da je moje mišljenje da on, primarno, treba ponuditi odgovore onima koji finansiraju OHR, a nakon toga i najširoj javnosti. Ako to izostane, svaka njegova dalja priča o nekoj transparentnosti više neće biti kredibilna.
Radiosarajevo.ba: Jeste li stekli utisak da OHR i hrvatska strana praktično prenose prijetnje vodstva nevladine organizacije HNS o nemirima i posljedicama ako Vaš slučaj bude potvrđen? Šta to znači?!
Kovačević: Opet se radi o percepciji da to oni rade sinhronizirano. Nemiri su svakako nemogući, ako ništa onda zbog Aneksa 1 Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji jasno govori o tome ko je odgovoran za implementaciju mira, a to su svakako NATO snage, primarno ili EUFOR, sekundarno, kao istovjetni pravni slijednici nekadašnjeg SFOR-a..
Posljedice po cijelu Europu
Radiosarajevo.ba: Kakve bi posljedice po cijelu Europu i njezin pravni sustav moglo imati to ukoliko Eupropski sud sruši presudu u Vašem slučaju?
Šta se dešava u Strasbourgu: Skandal Monike Mijić, a umjesto Schmidta došao skupo plaćeni advokat
Kovačević: Stvorila bi se takva sudska praksa, na temelju koje bi različiti separatistički pokreti dobili veoma jak alat da kroz uvođenje etničke pripadnosti u aktivno biračko pravo vrše intervencije na političke sisteme u svojim zemljama, a naposljetku i na sam ustav, sa konačnim ciljem izdvajanja od matičnih država. To bi izazvalo značajne političke potrese širom Evrope, sa startnom tačkom na Zapadnom Balkanu, na primjer u susjednoj Crnoj Gori.
Radiosarajevo.ba: Šta je, na koncu, Vaša poruka građanima koji s pozornošću prate ovaj slučaj?
Kovačević: Zahvalan sam na stalnoj podršci koju mi građani daju širom Bosne i Hercegovine, kao i izvan nje, kojima želim reći da je ovo test međunarodne zajednice i njenog odnosa prema Bosni i Hercegovini. Ako nam neće dozvoliti primjenu evropskih standarda kao što je to zaštita aktivnog biračkog prava kao jednog od stubova demokratije, onda prestaje i svaka dalja priča o članstvu u Evropskoj uniji. Loptica je sada u terenu, te iste međunarodne zajednice.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.