Hoće li Kanton Sarajevo proglasiti stanje epidemije morbila? Evo koje su kazne za odbijanje vakcina

12
Radiosarajevo.ba
Hoće li Kanton Sarajevo proglasiti stanje epidemije morbila? Evo koje su kazne za odbijanje vakcina

Posljednjih dana priča se o epidemiji morbila u Tuzlanskom kantonu i Kantonu Sarajevo.

U Kantonu Sarajevo potvrđena su tri slučaja oboljelih od morbila. Ovu informaciju za portal Radiosarajevo.ba potvrdio je Ademir Spahić, predsjednik Upravnog odbora JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo.

Radi se o troje djece iz jednog vrtića u opštini Novi grad Sarajevo. Kako nam je rekao Spahić, Zavod za javno zdravstvo KS trebao bi uskoro donijeti odluku o tome da li će biti proglašena epidemija.

Tijelo nestalog rabina pronađeno u UAE, Izrael zaprijetio da će "djelovati svim sredstvima"

Kao i u Tuzlanskom kantonu, i u Sarajevu je "riječ o djeci koja nisu vakcinisana". "Ovi slučajevi su posljedica slabe imunizacije u Kantonu Sarajevu. Prema trenutnim informacijama, nisu u pitanju teže kliničke slike", rekao je Spahić.

Vakcine protiv morbila spadaju po skupinu obaveznih cjepiva, a za njihovo neprimjenjivanje zadužene su inspekcije.

Na pomolu nova epidemija? Potvrđena tri slučaja morbila u Sarajevu

Tim povodom kontaktirali smo glasnogovornicu Kantonalne uprave za inspekcijske poslove (KUIP) Vildanu Bradarić koja nam je dala izjavu.

Prije svega, objasnila je za portal Radiosarajevo.ba da se inspekcijski nadzor na okolnosti propuštanja obavezne imunizacije djeteta, za koju je odgovoran roditelj/staratelj vrši na osnovu Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ("Sl.novine FBiH", broj 29/05), Pravilnika o načinu provedbe obavezne imunizacije, imunoprofilakse i hemoprofilakse protiv zaraznih bolesti te o osobama koje se podvrgavaju toj obavezi ("Sl.novine FBiH", broj 22/19,12/21) i Naredbe o programu obaveznih imunizacija stanovništva protiv zaraznih bolesti u 2023. godini (Sl. novine FBIH broj 11/23), koju svake godine donosi federalni ministar zdravstva, na prijedlog Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.

"Sanitarni inspektori Inspektorata sanitarne, zdravstvene i farmaceutske inspekcije i inspekcije za hranu Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Sarajevo zaprimaju potvrde od JU Dom zdravlja KS, koje su ovjerene potpisom i faksimilom pedijatra, a u kojima su navedeni podaci djeteta koje nije vakcinisano, te podaci roditelja/staratelja koji odbija obaveznu imunizaciju, iako je dijete zdravo.

Po zaprimanju potvrde, putem pošte se dostavlja poziv roditelju/staratelju za pristup u prostorije Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, s ciljem utvrđivanja činjeničnog stanja. U toku inspekcijskog postupka inspektor upoznaje roditelja/staratelja o zaprimljenoj potvrdi, kao i zakonskoj obavezi imunizacije, a sve u cilju povećanja kolektivnog imuniteta u KS, u skladu sa članom 40. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti", objasnila je Bradarić.

Sarajevo: Održan sastanak zbog pojave morbila - ima li razloga za paniku u Kantonu?

Nikome nije zabranjeno da sumnja u kvalitet ili djelovanje i posljedice vakcine, međutim novčane kazne su tu u slučaju neispunjavanja obaveze imunizacije djeteta.

"U slučaju odbijanja provedbe zakonske odredbe obavezne imunizacije, shodno članu 70. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ("Sl.novine FBiH", broj 29/05), a u vezi sa članom 40. istog zakona, roditelju odnosno staratelju, izriče se novčana kazna zbog propuštanja dužne brige za maloljetno lice, u iznosu od 100,00 KM do 2.000,00 KM.

U slučaju da roditelj/staratelj prihvata obavezu izvršenja imunizacije, istom se daje rok od dva mjeseca za obavljanje imunizacije, uz dostavljanje potvrde o izvršenom, što inspektori kontrolišu po službenoj dužnosti. Roditelji kao najčešći razlog odbijanja vakcinacije djece navode sumnju na kvalitet vakcina, te bojazan od eventualnih posljedica", kazala je Brdarić za portal Radiosarajevo.ba.

U toku 2023. godine, a na osnovu dostavljenih potvrda o nepotpunom vakcinalnom statusu iz organizacionih jedinica JU Dom zdravlja KS, sanitarni inspektori KUIP-a su po službenoj dužnosti dostavili ukupno 568 poziva roditeljima/starateljima da se izjasne o razlozima odbijanja vakcinacije.

"Pozivu inspektora do sada se odazvalo 459 roditelja, od kojih je 355 roditelja odbilo vakcinaciju djece, te su radi propuštanja te zakonske obaveze za svakog od njih pojedinačno izrečene novčane sankcije od 100,00 KM. Dakle, u protekloj godini na ove okolnosti izdato je ukupno 355 prekršajnih naloga u novčanom iznosu od 35.500,00 KM.

Od navedenog broja roditelji dvadesetero djece izjasnili su se da će vakcinisati dijete u dodatno odobrenom roku od dva mjeseca za šta su dostavili potvrde, dok je preostali broj roditelja u postupku službenog izjašnjenja", rekla nam je Bradarić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (12)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak