Festival Saarbruecken: Dvije redateljice porijeklom iz BiH u takmičarskom programu
Uz početak jubilarnog, četrdesetog filmskog festivala Max-Ophüls-Preis (MOP) u njemačkog gradu Saarbruecken, naša suradnica Sadija Kavgić javlja se s lica mjesta.
U konkurenciji za nagrade ukupne vrijednosti od skoro 120 000 eura, takmiče se u kategorijama kratki i srednjometražni film i dvije režiserke koje su rođene u Bosni i Hercegovini, a danas žive u Njemačkoj.
Aleksandra Odić, koja je studirala režiju na Njemačkoj filmskoj i televizijskoj akademiji u Berlinu (dffb) je već poznata publici Sarajevo film festivala. I to ne samo po tome što je 2014. godine učestvovala u sarajevskom programu za telente, već i po njenom filmu Kineski zid, koji je 2017. godine premijerno prikazan na SFF-u , a potom i na Berlinalu. Na Festivalu BH-filma prošle godine u Njujorku proglašen je najboljim kratkim filmom.
Kako nam je povjerio filmski selektor MOP-a Oliver Baumgarten, Aleksandrin novi film Mladić sa kariranom košuljom, za koji je ona radila režiju, a Beograđanka Misha Cvijovic komponirala muziku, je jedan od najjačih u svojoj kategoriji. Biće dakle uzbudljivo pratiti proglašenje pobjednika u subotu 19. januara u Saarbrueckenu.
Primijetan je trend kod mladih autora da obradjuju teme socijalnog osiromašenja i izoliranosti, što vodi sve izraženijem osjećaju usamljenosti, a važne su i njihove percepcije seksualnih zloupotreba - kaže Baumgarten.
Nevena Savić, koja je u Bremenu studirala političke nauke, integrirani dizajn i slobodnu umjetnos,t konkuriše sa svojim prvim kratkim filmom Ničiji dom – No One’s Home, dužine 28 minuta. Film je njemačko-bosanskohercegovačka koprodukcija, a prikazan je prošlog ljeta u Sarajevu. U glavnim ulogama igraju Alija Aljović, Sandra Holeczek i Sandra Fazlić. Sniman je na BHS jeziku, a biće prikazan sa njemačkim prevodom.
Diva njemačkog filma sa kojom je Hasanović tom prilikom zajedno moderirao, slavna Iris Berben biće ove godine u Sarbrikenu odlikovana počasnim srcem Sarbrikena za svoje zasluge u unapredjivanju filmskog naraštaja. Počasna nagrada u obliku srca još je jedna od poveznica izmedju Sarajeva i Saarbrueckena – s tom razlikom da je sarajevsko srce crveno, dok se grad Sarbriken za vrijeme festivala, u skladu sa godišnjim dobom, oboji plavom bojom. Kako je ovo jubilarno, 40-to izdanje MOP-a očekuje se i mnogo veći broj gostiju nego inače.
Jedan od najvažnijih gostiju svakako je sada već 91-godišnji Marcel Ophüls, sin jedinac režisera Maxa Ophülsa (1902-1957), po kojem je ovaj festival i nazvan, jer je on rođen u ovom gradu. Kao i njegov otac Maximillian i Marcel je svoj život posvetio filmu, te je kao svjetski poznati dokumentarista za svoj film „Hotel Terminus“ 1989. godine dobio Oscara. Marcel Ophüls je 1993. godine boravio i u Sarajevu i snimio dokumentarni film „The Troubles Weve Seen – priča o ratnom izvještavanju“. Povodom prikazivanja posljednjeg filma već tada proslavljenog režisera Maxa Ophülsa „Liebelei“(„Ljubavna priča“), koji je snimio u Njemačkoj 1933. godine prije nego što je, bježeći od nacista zbog svog jevrejskog porijekla, napustio domovinu, u Saarbruecken stiže iz Amerike i njegov praunuk Benjamin Seyfert.
Festival će biti otvoren u ponedjeljak 14. januara filmom „Kraj istine“, režisera Filipa Leinemana, trilerom tajnih službi, kojim se razotkriva ponekad fatalna isprepletenost lobiista i politike.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.