Evo šta trebamo znati o regulacionom planu "Kvadrant C": Ko je glasao protiv vjetrokoridora?
Općina Novo Sarajevo uskoro će doživjeti značajnu transformaciju, kako se najavljuje, kroz "ambiciozni urbanistički projekt pod nazivom 'Kvadrant C – Marijin Dvor'" koji, između ostalog, podrazumjeva izgradnju WTC-a u Sarajevu.
Glavne karakteristike projekta
Prema nacrtu regulacionog plana, koji je bio predmetom javne rasprave krajem novembra, plan obuhvata izgradnju poslovno-stambenih objekata u obliku višespratnih zgrada. Ove zgrade bi kombinirale stambene i poslovne prostore, a posebna pažnja bit će posvećena njihovom smještaju uz ključne gradske ulice, kao što su Zmaja od Bosne i Vilsonovo šetalište.
Regulacioni plan uključuje proširenje Muzeja savremene umjetnosti Ars Aevi, kao i izgradnju novih komercijalnih prostora, tržnih centara, zelenih površina, dječjih igrališta i prostora za rekreativne aktivnosti, uključujući stijene za penjanje i mobilne štandove.
Fotografija Edina Džeke sa navijačem Fenera izazvala reakcije: Komentarisao ga Dominik Livaković
Reakcije javnosti
Iako projekt obećava da će Novo Sarajevo postati moderniji i funkcionalniji prostor, izazvao je i određene kontroverze. Javna rasprava koja je održana 27. novembra 2024. godine, izazvala je brojne rasprave građana/ki sa predstavnicima koji su zagovarači projekta kroz javne institucije.
Stambeno-poslovni kompleksi u Sarajevu: Nezasitost ili napredak?
Svjetlana Nedimović iz grupe Rad za grad podržala je javnu raspravu u srijedu, 27. novembra 2024. godine o Nacrtu regionalnog plana za Kvadrant C - Marijin Dvor govoru koju je počela sa riječima:
"Nećete nas više gaziti! Gotovo je! Ovo nije regulacioni plan već drumsko razbojništvo. Došli smo da se investitori samo pitaju, a mi se u kaveze trpamo! Ima valjda više tih krakova sipe da dođe do pitanja kako ste privatizovali i reprivatizovali ono što je naše!
Iako ovaj projekat obećava daljnji razvoj Novog Sarajeva, pitanje je hoće li uspjeti zadovoljiti potrebe i očekivanja svih građana, s obzirom na podijeljene stavove i zabrinutosti koje se javljaju u javnosti.
Zagađeni zrak - opasnost za građane
Odluka o ukidanju vjetrokoridora u Kantonu Sarajevo donesena je u februaru 2024. godine na sjednici Skupštine Kantona Sarajevo, četiri godine nakon što je prvobitno usvojena. Ova mjera je opravdana tvrdnjom da će Nacrt urbanističkog plana sadržavati preporuke iz Studije o ventilacionim koridorima i utjecaju visokih zgrada na kvalitet zraka.
Ranije, u tekstu portala Radiosarajevo.ba, na pitanje može li grad podnijeti sve te silne objekte, koji sa sobom nose mnogo više štete nego koristi, komentarisao je eminetni stručnjak i arhitekta Hasan Ćemalović.
"Bez ozbiljne analize, teško je na prvu reći. Sad sam upravo prošao pored pruge gdje se gradi, gdje je bila mljekara... Ko kupi stan na željezničkoj pruzi, ja mu čestitam. Mislim da u svijetu nema zgrade bliže željezničkoj pruzi nego kod nas. To je nezasitost. Svaki kvadratni metar svoje zemlje želite iskoristiti i ne date ništa građanima ili društvu. To je ta psihologija ranog liberalnog kapitalizma", rekao je Hasan Ćemalović.
Svemu tome doprinijelo je i ukidanje odluke o vjetrokoridorima, koja je bila posljednji bedem odbrane od visoke gradnje na područjima koja za to nisu predviđena.
Zagađeni zrak u Sarajevu koji je često okarakterisan kao "Opasan", te često ima više od 300 čestica u zraku na indeksu zagađenja, odlukom Skupštine Kantona Sarajevo ranije, prijeti da bude još zagađeniji.
A za to su odgovorni oni koji su glasali za Odluku o ukidanju vjetrokoridora.
Portal Radiosarajevo.ba je poslao upit Skupštini Kantona Sarajevo o glasovanju na sjednici koja je održala 26. februara 2024. godine, gdje se razmatrala Odluka o ukidanju koridora.
Kako se navodi u dokumentu koji su nam poslali iz Skupštine "Prijedlog Zaključka o stavljanju van snage Zaključka Skupštine Kantona Sarajevo broj: 01-04-3436-6/20 od 25. februara 2020. godine".
O rezultatima glasanja navodi se sljedeće: "Prisutni: 34, Pravo glasa: 34, Za: 18, Protiv: 1, Suzdržan: 4, Glasali: 23, Nije glasalo: 11".
U zaključku koji je stavljen van snage, navodi se da "Skupština Kantona Sarajevo je dana, 25.02.2020. godine usvojila Zaključak broj: 01-04-3436-6/20 kojim je u tačci 1., zadužila Ministarstvo prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo i Zavod za planiranje Kantona Sarajevo, da na osnovu zaključaka i preporuka sadržanih u 'Studiji o urbanim ventilacionim koridorima i uticaju visokih zgrada' ubrzaju pripremu Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o zaštiti i poboljšanju kvaliteta zraka u Kantonu Sarajevo.
Tačkom 2. zaduženi su nosioci da pripreme i izrade planske dokumentacije i da prilikom donošenja izmjena i dopuna važeće planske dokumentacije (Grad, općine, Zavod za planiranje), kao i prilikom
donošenja nove kao i izrada planova koji su u toku, provode zaključke i preporuke iz Studije.
Zaključkom Skupštine Kantona Sarajevo od 25.02.2020. godine došlo je do sprječavanja izgradnje objekata koji bi mogli narušiti kvalitet zraka u Kantonu Sarajevo. Ali je i također došlo do zastoja u izradi 11 detaljnih planskih dokumenata (regulacionih planova), što je osnovni razlog zastoja razvoja jedinica lokalne samouprave. Stoga se javila hitna potreba za donošenjem Urbanističkog plana urbanog područja Sarajevo, kako bi se riješili problemi izgradnje i zaštita zraka u Kantonu Sarajevo."
Poslanici i poslanice Skupštine Kantona Sarajevo koji su 26. februara glasali za ukidanje vjetrokoridora su: Mersiha Mehmedagić (NiP), Vildana Bešlija (NS), Admela Hodžić (samostalna zastupnica), Elza Gaković (samostalna zastupnica), Belma Kapo (SDP), Kristina Petrović (SDP), Sanela Klarić (NS) i Miomirka Melank (NS), Rusmir Pobrić (NiP), Jelena Pekić (SDP), Samir Avdić (SDP), Aljoša Čampara (NiP), Vedrana Vikić-Musić (SDP), Davor Čičić (SDP), Elvis Vreto (NiP), Vibor Handžić (NS) Arijana Memić (tada NiP), Elvedin Okerić (NiP).
Protiv ukidanja je bio Faruk Kapidžić (SDA).
Suzdržani su bili ili nisu glasali: Marijela Hašimbegović (DF), Smiljana Viteškić (SDA), Vedrana Vujović (DF), Ilijaz Pilav (DF), Danijela Kristić (NiP), Fatima Gavrankapetanović-Smailbegović (SBiH), Muamer Bandić (SBiH), Sebija Izetbegović (SDA), Haris Zahiragić (SDA), Damir Marjanović (ZNG), Redžo Lemezan (tada samostalni zastupnik), Albin Zuhrić (DF), Adi Kalem (SDA), Jasmin Šaljić (SBiH).
Mahir Dević (SDA) nije bio prisutan na sjednici.
I dok se građani/ke Sarajeva guše, te smo na svjetskim medijima označeni kao grad sa jednim od najgorih zagađenja, porazmislimo o tome zašto se glasalo za ukidanje vjetrokoridora, jedinog spasa za zdrav život građana/ki Sarajeva i opstanak stvari bez koje nema života - čistog zraka.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.