Ekspedicija: Istraživali špilje i jame okolice Tomislavgrada
Učestovalo je oko 40 – ak istraživača i znanstvenika iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Slovenije– izvještava Zrinka Vekić, studentica arheologije i sudionica ekspedicije.
Četverodnevna ekspedicija bila je podijeljena u dvije skupine – prva speleološka i speleoronilačka, te druga koja je obuhvatila geološka, geomorfološka, hidrološka, biološka, ihtiološka, arheološka i druga istraživanja. U sklopu speleološke skupine, članovi Društva za raziskovanje jam Kranj te Jamarskog društva Cranium Kranj iz Slovenije, mjerili su jame i pravili njihove nacrte.
„Okolica Tomislavgrada broji više od 200 špiljskih i jamskih objekata što ju čini iznimno bogatom. Potaknuti tim, već sedmu godinu za redom organiziramo ekspedicije kako bi proučili i zaštitili speleološke objekte, ali i biljne i životinjske zajednice koje u njima i okolo njih obitavaju. Cilj ovogodišnjih biospeleoloških istraživanja bio je proučavati špiljsku faunu koja je iznimno osjetljiva jer traži određene uvjete za život kao što su manjak svjetlosti, stalna vlaga i niske temperature. Ne znamo ukupan broj tih vrsta, pa je moguće da otkrijemo i neke nove. Pronašli smo neke zanimljive vrste riba, ali tek nakon završenih analiza moći ćemo reći nešto više", kazala je Anđa Radoš, studentica biologije i članica Speleološke udruge Mijatovi Dvori.
„Brojna arheološka nalazišta, od kojih su samo neka istražena, svjedoče nam kako je ovo područje već od samih početaka prožeto prošlošću. Tako su ove godine nastavljena istraživanja jednog manjeg dijela ispred samog ulaza u špilju kod izvora Ričine. Riječ je o paleolitičkoj radionici čiji istraženi slojevi datiraju u vrijeme od 40 000 do 10 000 godina prije sadašnjosti, odnosno u mlađi paleolitik. Analize pronađenih kamenih nalaza su u tijeku te će nam pomoći da rasvijetlimo i bolje razumijemo ovo slabije istraženo razdoblje u Bosni i Hercegovini", poručila je arheologinja Dijana Krešić.
Prisjetimo se – paleolitik je najduže razdoblje u prošlosti čovječanstva, od trenutka kada su prvi hominini počeli praviti kamene alatke (od oko 3 300 000 godina prije sadašnjosti) do završetka zadnjeg ledenog doba ( oko 10 000 godina prije sadašnjosti), odnosno prve pojave poljoprivrede. Klima je bila obilježena kako ledenim, tako i toplijim razdobljima. Čovjek je živio nomadskim životom, skupljajući plodove i loveći divlje životinje kako bi preživio.
„Oko organizacije cijele ekspedicije bilo je puno posla, ali sve smo uspjeli realizirati zahvaljujući sponzorima, donatorima i brojnim dobrim ljudima koji su nam pomogli. Sudionici ove ekspedicije su multidisciplinarno istražili špilje i jame okolice Tomislavgrada. U ime Speleološke udruge Mijatovi Dvori želim im se svima zahvaliti na trudu kojeg su uložili, u nadi da će se tradicija međunarodnih speleoloških i znanstvenih istraživanja nastaviti i idućih godina u što većem broju", kazao je Josip Marković, predsjednik Speleološkog društva Mijatovi Dvori iz Tomislavgrada.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.