Da li ste jutros zapalili cigaretu?
Odlukom Svjetske zdravstvene organizacije, dan bez duhanskog dima ove godine se fokusira na značaj i posljedice nastanka bolesti srca, uzrokovanih konzumiranjem duhanskih proizvoda.
Bosna i Hercegovina spada u zemlje sa visokim postotkom pušača, kako u populaciji mladih, tako i odraslih, a, također, je izuzetno visok broj pasivnih pušača.
Alarmantni podaci su prisutni kod svih grupa stanovništva, kako na javnim mjestima tako i u privatnim prostorima.
Bosna i Hercegovina se nalazi na listi 13 vodećih zemalja u svijetu po konzumiranju duhana. Rezultati istraživanja pokazuju da skoro polovina odraslog stanovništva pripada kategoriji stalnih pušača. Od toga više od polovinu čine muškarci, a trećinu žene.
Istraživanja su pokazala da je skoro 60 posto odraslog stanovništva svakodnevno izloženo duhanskom dimu na radnom mjestu, kao i skoro 90 posto dječaka i djevojčica koji su izloženi pasivnom pušenju na javnim mjestima. Prema rezultatima Globalnog istraživanja pušenja kod mladih, koje je radio Zavod za javno zdravstvo FBiH u 2013. godini, zabiježilo je da je 12,7 posto pušača među školskom djecom, od čega 15,5 posto dječaka i 9,7 posto djevojčica.
Prema tome, u Bosni i Hercegovini više od dvije trećine školske djece izloženo je posrednom pušenju na javnim mjestima. Zabrinjavajući podatak je i da je većina pušača u Bosni i Hercegovini počela pušiti prije svoje desete godine. Statistika pokazuje da je jedno od desetero djece u FBiH stalni pušač. Stalna izloženost posrednom pušenju je često i dodatni povod djeci da probaju cigarete.
U Bosni i Hercegovini su posljednjih nekoliko godina aktivirane jake kampanje protiv pušenja. Naprimjer, na današnji dan prije dvije godine, Udruženje PROI je predstavilo kampanju “Smeta Mi”, koja je postala prva velika javna kampanja u Bosni i Hercegovini koja adresira problem upotrebe duhanskih proizvoda i posrednog pušenja i zagovara usvajanje sveobuhvatnih zakona u ovoj oblasti. Ta inicijativa je dala glas hiljadama građana, koji godinama očekuju od vlade da djeluje u interesu građana, a ne u interesu duhanske industrije, navode iz PROI-a.
Jedan od zahtjeva je i da hitno donesu novi sveobuhvatni zakoni o kontroli duhana koji je trenutno u zakonskoj proceduri u oba entiteta. Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine 10. jula 2009. godine ratifikovala je Okvirnu konvenciju o kontroli duhana Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) kojom se BiH obavezala da će provoditi preporuke propisane ovom Konvencijom.
Nacrt Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji BiH usvojila je Vlada Federacije BiH i oba doma Parlamenta Federacije BiH, i trenutno se nalazi u fazi dalje pripreme do definitivne forme prijedloga Zakona koji mora proći istu zakonsku proceduru usvajanja. Zakon se donosi u cilju reguliranja kontrole i ograničene upotrebe duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje, a radi zaštite i unaprjeđenja zdravlja stanovništva.
Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, u saradnji s Udruženjem “Progresivni razvoj organizacija i individua, Partnerstvom za javno zdravlje i drugim partnerskim nevladinim organizacijama, svake godine nizom aktivnosti obilježava ovaj dan.
Na trgu ispred BBI centra u Sarajevu bit će održan festival “Klima bez dima”, na kojem će se stručnjaci i volonteri družiti sa građanima.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.