Arheološki park Kalin-hadži Alijina džamija: Bogato kulturno i historijsko naslijeđe Sarajeva

9
Radiosarajevo.ba

Arheološki park Kalin-hadži Alijine džamije u Sarajevu svečano je otvoren za javnost, čime je glavni grad Bosne i Hercegovine dobio vrijedno nalazište u centru grada.
 
Kalin-hadži Alijina džamija sagrađena je 1535. godine i služila je zajednici sve do 1947. godine, kada je srušena zbog izgradnje stambenih zgrada.

Na tom lokalitetu, pored džamije, postojali su mekteb i harem, unutar kojeg se nalazilo mezarje. Nakon rušenja džamije, vlasti su zatrpale mezarje, a lokalitet je nacionaliziran i prestao biti u vlasništvu Islamske zajednice.

Ovaj projekt je donio novo, uredno uređeno mjesto u centru grada koje spaja prošlost i sadašnjost. Arheološki park će služiti kao podsjetnik na bogato kulturno i historijsko naslijeđe Sarajeva u samom srcu grada.

Jasmin Mujanović: Skandalozno, šokantno; pravo lice Dragana Čovića i Hrvatske u odnosu prema BiH

Kalin hadži Alijina džamija ili Čejirdžik džamija (tur. Ceyir - livada) stara je sarajevska džamija koja se nalazila na uglu ulica Branilaca Sarajeva i Kulovića. Njen osnivač i prvi mutevelija je bio sam Kalin hadži Alija.

Foto: N. G. / Radiosarajevo.ba: Obnovljen arheološki park Kalin-hadži Alijine džamije.

Njen izgled znamo zahvaljujući jednom crtežu koji se čuva u Muzeju Sarajeva, a tarih ove džamije čuva se u Gazi Husrev-begovoj biblioteci.

Na mjestu džamije izgrađena je višespratnica, a mezarje je ekshumirano 1947. godine.

Nakon godina zapuštenosti, ovaj vrijedan lokalitet napokon je zablistao onako kako zaslužuje. Intervencije u samom arheološkom parku su bile minimalne, dok je pejzažna arhitektura i iluminacija u službi komunikacije vrijednosti lokaliteta.

Sredstva obezbijeđena za uređenje ovog lokaliteta iznose 1.000.000 KM. Radovi na uređenju ovog prostora započeli su krajem aprila, a radove su finansirali Općine Centar uz pomoć Vlade KS i Vlade FBiH.

Projektom su bile predviđene faze restauriranja i konzerviranja pronađenih ostataka džamije, mekteba, stambenog objekta i harema, te faza pejzažne arhitekture i iluminacije.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (9)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak