PKKS i Udruženje Kupujmo i koristimo domaće podržavaju Zakon o zaštiti domaće proizvodnje

Radiosarajevo.ba
PKKS i Udruženje Kupujmo i koristimo domaće podržavaju Zakon o zaštiti domaće proizvodnje


-Kako nadležni organi BiH u proteklim godinama nisu na prijedlog proizvođača i prerađivača poljoprivrednih proizvoda koristili mehanizme zaštite domaće proizvodnje, niti vodili ozbiljne konsultacije sa zemljama čiji proizvodi su izazvali poremećaj na tržištu BiH, Prijedlog zakona o zaštiti domaće proizvodnje predstavlju proizvod nužde i samo jednu od procedura da se usvoje zaštitne mjere u skladu sa Zakonom o vanjskotrgovinskoj politici BiH i Sporazumom CEFTA - rekao je predsjednik PKKS Kemal Grebo na konferenciji za novinare u Komori.

On je naglasio da sve zemlje u okviru Sporazuma CEFTA mogu primijeniti recipročne mjere zaštite, ukoliko su one u skladu s odredbama Sporazuma.

-Neprihvatljivo je tumačenje da se ovim zakonom zatvara tržište BiH i krši Sporazum CEFTA. Kao i sve druge zemlje i BiH je svojim zakonodavstvom stvorila mogućnost zaštite proizvođača u veoma osjetljivoj oblasti kao što je poljoprivreda - dodao je Grebo.

Kazao je da je na tržištu BiH došlo do značajnog poremećaja zbog prekomjernog uvoza poljoprivrednih proizvoda i istaknuo da je tokom 2008. samo u Kantonu Sarajevo uvezeno mlijeka i mliječnih proizvoda u vrijednosti 63, 9 miliona KM, mesa i mesnih proizvoda u vrijednosti 42, 9 miliona KM te voća i povrća u vrijednosti 30,8 miliona KM.

Predsjednik Udruženja "Kupujmo i koristimo domaće - kvalitetno proizvedeno u BiH" Admir Kapo podsjetio je da je BiH u 2008. godini imala samo s Hrvatskom deficit u vanjskotrgovinskoj razmjeni od 1,7 milijardi KM te da je sve u Prijedlogu zakona o zaštiti domaće proizvodnje u skladu sa zakonom.

- Ispada dokle god imamo deficit u vanjskotrgovinskoj razmjeni s nekom zemljom da tada ne kršimo sporazume, čim to probamo isbalansirati pripisuje nam se da kršimo zakon pa nam se i prijeti nekim mjerama koje baš i nisu ekonomske prirode - rekao je Kapo.
Predloženi zakon, kako je rečeno, odnosi se na zaštitu proizvoda iz carinske tarife 02 (meso i drugi klanični proizvodi za jelo, 04 (mlijeko, ptičija jaja, med i slično), 16 (prerađevine od mesa, riba ljuskari i slično), 20 (proizvodi od povrća, voća i slično i 22 (pića, alkohol i sirće).

fena

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak