Goran Mikulić: Knjige su način da sačuvamo najljepše od Bosne
Već dvadeseti put zaredom, u sarajevskoj galeriji Collegium Artisticum održava se Zimski salon knjige u organizaciji izdavačke kuće Art Rabic.
Ovo je revija knjižnih naslova ovog i drugih regionalnih izdavača, a posjetiteljima su u ove pretpraznične dane na volju po promotivnim cijenama. Na salonu knjige se svakodnevno dešavaju promocije i drugi specijalizirani događaji, a manifestacija je otvorena do 27. decembra.
Goran Mikulić, arhitekta, kulturni djelatnik i direktor izdavačke kuće Art Rabic, već dugi niz godina svojom bogatom djelatnošću doprinosi očuvanju čitalačkih navika i bilježenju sjećanja na posebne ličnosti, događaje i sjećanja na Sarajevo.
Policija blokirala ulaze prema Igmanu: Planina ispunjena posjetiteljima unatoč gužvama
Upravo je iz štampe izašao novi naslov "Sarajevo - zajedno smo rasli grade ja i ti", zbirka eseja ratličitih autora. Po riječima urednika, Gorana Mikulića, ovo je početak edicije koja bi trebala doživjeti 5 nastavaka.
"Ideja za ovu knjigu potekla je od Zlatka Dizdarevića. U to vrijeme sam upravo završio s edicijom "Sarajevo, moj grad" u deset knjiga, gdje smo se nostalgično okretali prema gradu i ljudima koji su ostavil neki trag. Imao sam ideju da u nekom novom izdanju obradimo i ukažemo na ovaj, možda grubo rečeno - arhitektonski zločin koji se trenutno dešava u Sarajevu. Zanimalo nas je i kako se grad i cijela država odnose prema kulturi koja je ovdje potpuno zapostavljena. Kultura je nešto što treba održavati.
U knjizi sam napisao jednu anegdotu kada su 1943. došli Čerčilu i tražili novac da se može uložiti u ratnu industriju, na što je on odgovorio da novca nema. A onda su mu rekli da daje previše za kulturu, na što je Čerčil odgovorio da ako nema kulture, nema se šta ni braniti.
Kuće se sruše i mogu se ponovo napraviti. Ali kultura se ne može napraviti, ona se gradi i nadograđuje stoljećima. Nama to nedostaje. Ukinuli su nam kina, ukidaju se druge institucije kulture", govori Goran Mikulić u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba.
Šta su njegovi motivi da ustrajava u izdavačkoj djelatnosti i organizaciji događaja kakav je Zimski salon knjige?
"Iako je ovo siromašnije izdanje, usljed korone i smanjene mogućnsoti putovanja, ostala je moja namjera da nešto uradim, da se ne prekida tradicija. Do sada sam kao izdavač uradio na desetine izložbi i promocija knjiga. Prisjetimo se izložbe i knjige o stećcima, sarajevskoj Hagadi, Fojničkom grbovniku. I na ovom Salonu imat ćemo promocije zanimljivih novih izdanja.
Promovirat ćem o knjigu Josipa Pejakovića pod nazivom Dejtonski nesporazum. Veliki interes vlada za knjigu Jest ćemo zlatnim kašikama naše poznate operne pjevačice Margit Tomik. Željko Ivanković i Slobodan Stajić govorit će o izdvaštvu i knjigama".
Naš sagovornik smatra da se neumornom kulturnom djelatnošću može doprinijeti izgradnji boljeg društva i očuvanju onog dobrog što nam je još ostalo:
"Slično se dešava i s knjigom, a ja tvrdim da su današnje generacije djece osiromašene jer nisu pročiotale Toma Sojera, Vinetua, Orlovi rano lete. Poizbacivali su ih iz školskih lektira. Poremećene su vrijednosti.
Djeca se danas odgajaju na tekovinama Draže Mihajlovića, Ante Pavelića, Handžar divizije i drugih fašista. Ja neću da se moji unuci tako odgajaju. Zato sam za tu generaciju napravio knjigu Tito za početnike koja je jedna od onih što će se predstaviti na Salonu. To će biti 22. decembra na događaju koji smo nazvali Veče antifašista.
Fašizam izvire i nadolazi od nacionalizma, a dešava se u cijelom svijetu. Mišljenja sam da fašizam izvire i iz primitivizma, jer lakše je mrziti nego razumjeti drugoga.
Ja se knjigama borim protiv fašizma, kao što se Quo Vadis Aida isto bori protiv fašizma. Kultura i sport našu zemlju mogu nadaleko promovirati pokazati da nismo primitivni", zaključuje naš sagovornik Goran Mikulić.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.