Smije li srednjak u zrak?
Da ne bude zabune, radi se o podignutoj kombinaciji otvorenih prstiju palac-kažiprst-srednji prst koja je izvorno u srpskoj pravoslavnoj tradiciji predstavljala Sveto Trojstvo, a da bi u moderno doba predstavljala simbol srpstva općenito. Budući da su srpski političari i vojnici taj simbol masovno i sveprisutno koristili tokom ratova na prostoru bivše Jugoslavije krajem prošlog vijeka, njegova upotreba se u Hrvatskoj, i drugdje gdje su srpski vojnici bili umiješani u sukobe, smatra provokacijom čak i kada se koristi bez agresivnih nacionalističkih konotacija kao kad, naprimjer, srpski sportisti slave pobjede nad protivnicima koji ni na koji način nisu povezani sa balkanskim nacionalizmima.
U objavi na Facebooku nekoliko dana nakon koncerta, prozvani član benda Brano Jakubović je na jasan i direktan način odbacio insinuacije o navodnoj troprstnoj provokaciji. U svojoj objavi Jakubović je napisao kako su tri sporna prsta uhvaćena objektivom kamere u momentu kad je tehničaru pokazivao u koliko sati će biti prevezeni u hotel, te kako ga kao čovjeka opredijeljenog za „normalizam“ ne zanimaju nikakve nacionalističke konotacije. „A i ja sam budala, od sada ću tražiti da na spavanje idemo najkasnije u 1 iza ponoći, pa ću rahat moći pokazivati jedan prst, i to onaj srednji. Na to se izgleda niko ne ljuti, a i dobićemo dodatni sat spavanja.“, napisao je Jakubović.
Sa punim pravom, reklo bi se, pošto se uistinu čini kako se na pokazivanje srednjeg prsta u javnosti ne ljuti niko, ili barem niko od nadležnih organa koji bi imali pravo ili obavezu da se u takvim situacijama „naljute“.
Naime, pokazivanje srednjeg prsta u javnosti potpada pod nešto što se u Zakonu o prekršajima protiv javnog reda i mira (ZJRM) Kantona Sarajevo naziva „nepristojno ili drsko ponašanje“ i kažnjivo je novčanom kaznom u iznosu od 100 maraka. Isto je kažnjivo i u susjednoj Hrvatskoj, tako da je u slučaju da je umjesto tri pokazao samo jedan prst – onaj srednji – Brano Jakubović mogao zaraditi čak i zatvorsku kaznu u trajanju do 30 dana.
Mogao, jer taj gest spada u sivu zonu prekršaja za koje se u praksi kazne jako rijetko izriču, odnosno obično se izriču u slučajevima kad je ona iskazana u kombinaciji sa verbalnim vulgarnostima ili prijetnjama koje su upućene prema službenim licima.
Tako je bilo moguće da u jednom momentu koncerta Dubioze u sarajevskoj dvorani Skenderija 1. decembra prošle godine cjelokupna publika skače sa podignutim srednjim prstom u znak protesta protiv političara u Bosni i Hercegovini i njihovih politika. Poziv za taj kolektivni gest protesta je došao direktno sa pozornice, gdje su članovi benda otvoreno pozvali publiku da pokažu srednji prst političarima kao bunt protiv korupcije, nacionalizma, bahatosti i ostalih odlika vlasti u BiH.
Svako moraliziranje nad nepristojnom prirodom takvog gesta bilo bi krajnje licemjerno jer je ona krajnje benigna i po društveni moral predstavlja zanemarljivu opasnost u poređenju sa onim pojavama protiv koje je plasirana.
Podignuti srednji prst protiv vrijednosti koje su u samoj srži današnjih bosanskohercegovačkih vlasti bi u svakom ispravnom vrijednosnom sistemu čak bilo i pitanje časti i u kontekstu ovog članka nije zanimljiva moralnost ili nemoralnost takvog gesta nego njen zakonski tretman.
Sjetimo se samo primjera koji se desio prošlog augusta u Sarajevu kada je stanovita 26-godišnja državljanka Sjedinjenih Američkih Država inicijala L.F.P. u vožnji pokazala srednji prst prema pratnji jednog člana Predsjedništva BiH. Njoj je, prema zvaničnom saopćenju Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, izdat prekršajni nalog upravo zbog počinjenog prekršaja iz Člana 8. stav (1) ZJRM. Počiniteljica prekršaja je prihvatila prekršajni nalog ali se postavlja pitanje da li je u tom slučaju zakon primijenjen prestrogo ili preblago.
Brojni takvi slučajevi su prošli neprimijećeno u javnosti i nekažnjeno i mnogi glasovi iz javnosti su protumačili cijelu situaciju kao samovolju političara koja ima elemente diktature, ali riječ je o provedbi zakonske odredbe i svaki poziv na njeno neprovođenje je suštinski poziv na nepoštovanje pravne države.
Štaviše, čini se kako je u tom slučaju pokazivanje srednjeg prsta još i blago kažnjeno pošto isti član Zakonao javnom redu i miru u stavu (5) predviđa novčanu kaznu u rasponu od 500 do 1,500 KM kojom se kažnjava onaj „ko ometa ili omalovažava državne organe, preduzeća odnosno druga pravna lica koja vrše javna ovlaštenja ili njihova službena lica, odnosno odgovorna lica prilikom vršenja ili u vezi sa vršenjem službenih poslova i zadataka ili ko ne postupi na licu mjesta po određenom zakonitom zahtjevu ili naređenju službenog lica“, a koja se također mogla primijeniti.
Upravo takvu odredbu je primijenio MUP Zapadnohercegovačkog kantona u decembru 2015. kada je sa 700 maraka kažnjen dvadesettrogodišnjak snimljen u prometnom prekršaju prilikom kojeg je pokazivao srednji prst prema policijskom radaru. Radar ga je snimio kako vozi neregistrirano vozilo nedozvoljenom brzinom i pokazuje „srednjak“ u pravcu radara za šta je kažnjen ukupnom kaznom u iznosu od 1,140 maraka. Kaznu je prihvatio, uključujući i njen dio koji ga je teretio za, kako je navedeno, omalovažavanje tijela vlasti ili njihovih službenih osoba prilikom obavljanja ili u vezi obavljanja službe.
Očito je da je MUP ZHK želio postaviti primjer i sankcionirati bahatost mladog vozača koji je niz prometnih prekršaja krunisao neverbalnim vrijeđanjem vlasti.
Teskt u cijelosti pročitajte na portalu Media.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.